29 listopada 2022
Sygnaliści w firmie – kim są i jak ich chronić? Rozmowa z ekspertem
Udostępnij
Czy wdrożenie procedur dotyczących sygnalistów może być korzystne dla firmy? Jakie są obowiązki pracodawców wynikające z dyrektywy o sygnalistach? Dlaczego warto uczyć pracowników, jak wygląda dobre zgłoszenie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z zagadnieniem sygnalistów znajdziecie w rozmowie Justyny Dżbik-Kluge z adwokatem Pawłem Sawickim, ekspertem specjalizującym się w prawie karnym gospodarczym i compliance.
Film szkoleniowy powstał w ramach projektu Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Chcesz się rozwijać, ale nie masz czasu na kurs? Posłuchaj innych rozmów z ekspertami, które zainspirują Cię do działania i wprowadzania zmian w Twojej firmie. Więcej…
Nagranie jest skierowane do osób zainteresowanych tematem whistleblowing’u i funkcjonowaniem tego procesu w firmie. W trakcie rozmowy zostały poruszone aspekty prawne, takie jak: kto może zostać sygnalistą, obowiązki podmiotów otrzymujących informację o nadużyciu, środki ochrony sygnalistów, odpowiedzialność karna. Omówione zostały rówież systemy zgłoszeń wewnętrznych i wyzwania stojące przed firmami w zakresie zapewnienia poufności zgłoszeń.
- Oczywiście ustawodawca pewne kwestie wymusza, narzuca firmom, (…) jednak od każdej firmy z osobna będzie zależało jak kwestię zgłaszania nieprawidłowości ureguluje u siebie. I mądre wdrożenie takiego systemu w danej organizacji będzie jej służyło. Po to jest to robione! – mówi Paweł Sawicki, szef działu prawa karnego i compliance w „Kancelarii Kopeć Zaborowski”, który ma bogate doświadczenie w realizacji projektów dotyczących wykrywania nadużyć i ich przeciwdziałaniu.
Zobacz rozmowę:
Zagadnienia poruszone podczas rozmowy:
- Kim jest sygnalista. Kto może zostać sygnalistą?
- Zakres przedmiotowy projektu ustawy o ochronie sygnalistów.
- Uprawnienia osób zgłaszających naruszenia i obowiązki podmiotów prawnych.
- Warunki objęcia sygnalistów ochroną.
- Środki ochrony sygnalistów.
- System zgłoszeń wewnętrznych i wyzwania firm przy zapewnieniu poufności zgłoszeń.
- Kiedy sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego lub ujawnienia publicznego?
- Odpowiedzialność karna.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją, która jest dostępna na dole strony.
Wszystkich zainteresowanych tematyką zgłaszania nieprawidłowości w firmie zapraszamy również do przeczytania artykułu „Sygnaliści w kontekście ochrony danych osobowych”.
W Centrum Rozwoju MŚP znajdziesz więcej bezpłatnych materiałów:
- artykuły związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- webinaria dotyczące ważnych tematów dla przedsiębiorców,
- rozmowy z ekspertami, które zainspirują Cię do działania,
- kursy online Akademii PARP.
Zapraszamy do kontaktu. Nasz e-mail: