Pomiń nawigację

28 sierpnia 2024

Sam poleci i dokona inspekcji. Drony z AI zastępują ludzi [podcast]

Udostępnij

– Jesteśmy bliscy zastąpienia człowieka – mówi Vad Melnyk, założyciel startupu Dronehub*, który stworzył oparte na Sztucznej Inteligencji rozwiązania do automatycznego monitoringu infrastruktury. Dzięki nim drony same polecą, dokonają inspekcji i wykryją nieprawidłowości w infrastrukturze kolejowej, czy liniach wysokiego napięcia. Firma niedawno otworzyła filię w Stanach, gdzie planuje się skalować. Jednak nie zawsze było tak różowo…

Założony przez Vada Melnyka startup znalazł się m.in. w rankingu Financial Times’a  grupującego tysiąc najszybciej rosnących europejskich firm, zajmując w swojej branży – wojskowości i obronności – drugie miejsce, zaś sam założyciel lądował aż trzy razy na liście talentów biznesowych Forbes’a poniżej 30-tki.  

Wbrew skojarzeniom, Dronehub nie zajmuje się produkcją samych dronów, a tworzeniem całego ekosystemu dronowego opartego na Sztucznej Inteligencji – stacji dokującej z ładowarką oraz oprogramowania. Dzięki niemu możliwa jest całkowita automatyzacja dronów, które same wymienią sobie baterie, polecą w ściśle określone miejsce i z łatwością wykonają  prace inspekcyjne, nierzadko śmiertelne niebezpieczne dla ludzi.

Swoje rozwiązania testował z dużymi korporacjami z Polski i zagranicy, min. z Orlenem i największą firmą kolejową w Europie, której nazwy nasz rozmówca nie może wyjawić z przyczyn prawnych. Nie bez kozery. Branża kolejowa to setki tysięcy kilometrów torów i infrastruktury wspomagającej, która musi być na bieżąco monitorowana. Drony się do tego zadania idealnie nadają. Podobnie jak do inspekcji infrastruktury krytycznej, chociażby sieci wysokiego napięcia.

Nisza, którą znalazł Vad, otworzyła niezagospodarowane dotąd strumienie potencjalnych przychodów. Ale co jest najlepsze – wszystkim pokierował po trochu przypadek…

– (…) Drony to nigdy [do tego momentu – przyp. red.] nie był nasz fokus. Pewnego dnia Europejska Agencja Kosmiczna, w zasadzie jeden z jej pośredników, napisał do nas i innych firm maila z zapytaniem ‘czy macie pomysły jak zautomatyzować proces ładowania dronów?’. (…) I tak się stało, że byliśmy jedyną firmą, która na tego maila odpisała. Parę miesięcy później podpisaliśmy kontrakt na dwieście parę tysięcy euro – wspomina założyciel Dronehub. 

Pół roku później mieli już gotowy prototyp automatycznej ładowarki do dronów. W związku z tym, że ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), jako organizacja publiczna, nie może trzymać praw własności intelektualnej – oddała je naszemu rozmówcy…

 – Trochę czasu nam zajęło, żeby pozbyć się niepotrzebnych ambicji i skupić na tym, co przynosi realną wartość na rynku i na czym możemy zarabiać. Poszliśmy w kierunku OEM [original equipment manufacturer – przyp. red.] i dostarczania ładowarek i stacji dokującej dla dronów  –  wyjaśnia szef Dronehub.

Pomimo tego, że firma początkowa skupiała się na rozwoju hardware’u, już teraz oprogramowanie stanowi blisko 80 procent jej działalności. Obecnie Dronehub jest bliski całkowitego wyeliminowania człowieka z prac inspekcyjnych przy torach, czy liniach wysokiego napięcia, właśnie dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, która rozpoznaje główne typy anomalii w infrastrukturze.

Niedawne otwarcie filii w Stanach otworzyło przed startupem zupełnie nowe możliwości współpracy biznesowej z tamtejszym przemysłem energetycznym oraz obronnym. Jednak nie zawsze było tak różowo. Kiedy kilka lat wstecz na jednym z pokazów dron spadł na specjalnym pokazie dla klientów, firma znalazła się w największym kryzysie w swojej historii – nikt nie zdecydował się na podpisanie z nią kontraktu, co poważnie zagroziło płynności finansowej, a kluczowi pracownicy opuścili jej szeregi...

O tym jak firmie udało się wyjść z kryzysu, jak wygląda rozwój biznesu w branży dronowej, dlaczego sztuczna inteligencja wnosi drony na nowy poziom i dlaczego Stany Zjednoczone to dobre miejsce dla branży dowiecie się z naszego podcastu!  Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Vadem Melnykiem, prezesem i współzałożycielem Dronehub.

Najważniejsze momenty rozmowy

1:50 Jak wszedłem w ten biznes. Od robotyki, programowania i konsultingu w automatyzacji procesów biznesowych po ekosystem dronowy [współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną, pierwsi klienci, klarowanie modelu biznesowego]

5:25 Stacje dokujące dla wszystkich… Firma od wszystkiego, to firma od niczego, product market fit, pozycjonowanie na rynku, convert kit, być standardem OEM dla dronów

8:05 Produkt czy usługa? Zmiana modelu biznesowego, odejście od sprzedaży bezpośredniej, przesunięcie od hardware’u do oprogramowania automatycznej obróbki danych

11:00 Kluczowi klienci i współpraca z dużymi partnerami

15:30 Finansowanie biznesu [Fundusze UE, inwestorzy prywatni, Luki na krajowym rynku inwestorskim, ile to do tej pory kosztowało, pułapka średniego rynku]

18:00 O współpracy z Genius NY, ekspansja zagraniczna, skalowanie, otwarcie spółki w Stanach, współpraca z partnerami zagranicznymi.

22:40 Czas i pieniądze weryfikują ludzi – o zespole, wychodzeniu z kryzysu i budowaniu wiarygodności

*beneficjent konkursu Badania na rynek 3.2.1 POIR Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Zobacz więcej podobnych artykułów