Pomiń nawigację

21 listopada 2024 r.

Hackathon Transformacja Cyrkularna Biznesu za nami!

Za nami intensywny i inspirujący weekend w Urban Lab Rzeszów, gdzie odbył się Hackathon Transformacja Cyrkularna Biznesu organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. To były dwa dni pełne kreatywności, współpracy i innowacyjnych pomysłów!

Wydarzenie skierowane było do osób gotowych zmierzyć się z wyzwaniami gospodarki obiegu zamkniętego, do tych wszystkich, którzy mają pomysł na poprawę i rozwój cyrkularności w przedsiębiorstwach – od innowatorów, wizjonerów, projektantów, studentów do specjalistów z różnych dziedzin biznesu.

Hackathon zgromadził blisko 60 uczestników z 13 zespołów, które pracowały nad rozwiązaniami cyrkularnymi dla pięciu firm z regionu: Drukarni Geokart-International Sp. z o.o., GC Energy Sp. z o.o., Inżynierii Rzeszów S.A., FIBRAIN Sp. z o.o. oraz TEXOM Sp. z o.o.

Wyzwania, z którymi mierzyły się zespoły to:

  • Cyrkularne podejście do budownictwa – Jak projektować i budować budynki z zastosowaniem technologii cyrkularnych?
  • Zrównoważone technologie w przemyśle energetycznym – Jak zmniejszyć ilość odpadów w sektorze OZE?
  • Ekologiczna utylizacja materiałów drukarskich – Jak ograniczyć produkcję makulatury i odzyskiwać surowce ze zużytych tonerów?
  • Innowacje w produkcji światłowodów – Jak tworzyć je w sposób bardziej przyjazny środowisku?

W ciągu 2 dni intensywnej pracy uczestnicy wspierani byli przez mentorów z wielu różnych dziedzin m.in. technologii, biznesu, zrównoważonego rozwoju. Ekspercka wiedza, cenne wskazówki i ogromne zaangażowanie obu stron przyczyniły się do wypracowania rozwiązań na niezwykle wysokim poziomie. Rywalizacja trwała niemal do ostatniej chwili!

W finale każdy zespół miał okazję zaprezentować swój projekt przed jury, które oceniało m.in. innowacyjność rozwiązania, potencjał biznesowy, możliwość wdrożenia oraz wpływ na rozwój gospodarki cyrkularnej.

Najlepsze projekty zostały nagrodzone:

  1. miejsce zajął zespół „Trzech Muszkieterów” w składzie Karol Skroban, Dawid Kogut i Bartosz Ignaś. Zespół opracował innowacyjne mobilne centrum recyklingu dla zużytych paneli fotowoltaicznych z wykorzystaniem technologii separacji laserowej. Rozwiązanie pozwala na odzyskanie aż 90% surowców, takich jak krzem, aluminium, szkło i metale szlachetne. Projekt stanowi odpowiedź na wyzwanie firmy GC Energy.
  2. miejsce – zespół GEKON w składzie: Aleksandra Tomczyk, Antoni Rzeszuto, Jan Szerląg, Weronika Salach i Mikołaj Pączek. Zespół, w odpowiedzi na wyzwanie Drukarni Geokart-International, wypracował rozwiązania pozwalające na ekologiczną utylizację materiałów drukarskich.
  3. miejsce - zespół 4F w składzie: Gabriela Wróbel, Alicja Bujny, Wioletta Kubicz, Łukasz Ledwoń i Marek Biskup. Zespół opracował rozwiązanie pozwalające na zastosowanie sztucznej inteligencji w recyklingu paneli i ponownym ich wykorzystaniu. Projekt również stanowi odpowiedź na wyzwanie firmy GC Energy,

Jury przyznało także nagrody dodatkowe. Wyróżnienia trafiły do zespołów: FIBER Cycle oraz Dinusie – za innowacje w technologii światłowodowej opracowane w odpowiedzi na wyzwania firmy FIBRAIN.

Nagrodę specjalną przyznano zespołowi ZSEco – za rozwiązania przyczyniające się do optymalizacji zużycia papieru jak również pozwalające na ekologiczną utylizację materiałów drukarskich. Rozwiązania powstały w odpowiedzi na wyzwania Drukarni Geokart-International.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom! Wasza kreatywność, energia i zaangażowanie pozytywnie nas zaskoczyły. Opracowane przez Was rozwiązania pokazują, jak innowacyjność i technologia mogą wspierać transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza, praktyczne doświadczenie i włożony wysiłek przyniosą wymierne efekty w przyszłości.

Dziękujemy naszym mentorom i jurorom za cenne wskazówki i wsparcie merytoryczne zespołów w pracy projektowej.

Podziękowania kierujemy również do firm: Drukarni Geokart-International Sp. z o.o., GC Energy Sp. z o.o., Inżynierii Rzeszów S.A., FIBRAIN Sp. z o.o. oraz TEXOM Sp. z o.o. za możliwość pracy nad Waszymi realnymi potrzebami i wyzwaniami w obszarze GOZ.

Serdeczne podziękowania dla całego zespołu Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab Rzeszów za gościnne przyjęcie w swoich przestrzeniach i ogromne wsparcie w organizacji wydarzenia. Dziękujemy też Instytutowi Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju za całościową organizację wydarzenia w ramach projektu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”. Bez Was nie byłoby tego sukcesu!

Do zobaczenia na kolejnych hackathonach PARP!

 

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) 2021-2027.

 

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 21.11.2024 16:29
Poprawiono: 22.11.2024 15:29
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: