Pomiń nawigację

3 grudnia 2024 r.

Co nowego przyniesie BKL 3.0?

Bilans Kapitału Ludzkiego to projekt, który od 15 lat dostarcza wiedzy na temat rynku pracy i zapotrzebowania na kompetencje. Co nowego przynosi obecna, trzecia edycja? Już w styczniu ogłosimy wyniki badań sektora usług szkoleniowo rozwojowych. Trwają prace w ramach pierwszych badań tematycznych. Opracowujemy także koncepcję badań przekrojowych. Jakich danych dostarczy projekt, czego dotyczą badania i kiedy możemy spodziewać się wyników?

Stałą częścią Bilansu Kapitału Ludzkiego są badania przekrojowe, czyli badania pracodawców, osób dorosłych oraz instytucji świadczących usługi rozwojowe. Ich cykliczność pozwala na ciągłość obserwacji kapitału ludzkiego w Polsce, monitorowanie wskaźników dotyczących na przykład zapotrzebowania na pracowników, kompetencji, uczenia się dorosłych czy też pokoleń na rynku pracy.

Pracujemy nad odświeżoną koncepcją badań pracodawców i ludności oraz nad dokumentacją przetargową. Po wyborze wykonawców, rozpoczniemy realizację badań. Na końcowym etapie są prace nad kwestionariuszami badań. Listopad obfitował w spotkania Zespołu Eksperckiego, który dzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi kształtu badań. Więcej na temat spotkań Zespołu Eksperckiego znajduje się w tym artykule

Co wiemy o sektorze usług szkoleniowych?

Już 16 stycznia 2025 r. zaprezentujemy wyniki dotyczące sektora szkoleniowo rozwojowego. Eksperci opowiedzą jak wygląda sytuacja firm w sektorze, przed jakimi wyzwaniami stoją oraz jak organizują swoją działalność. Szczegóły ogłosimy niebawem.

Badania w odpowiedzi na megatrendy – wykorzystanie AI

W obecnej edycji BKL to nie tylko badania ogólne, ale również tematyczne. Są one odpowiedzią na zapotrzebowanie wynikające z aktualnych trendów na rynku pracy i w gospodarce. Wyniki pomogą interesariuszom odpowiednio reagować na pojawiające się wyzwania i szanse związane z trzema megatrendami: demografia, transformacja cyfrowa, zielona transformacja. Więcej na temat megatrendów można przeczytać w publikacji Trendy kształtujące polskie branże i kompetencje przyszłości. Perspektywa 17 branż.

Realizujemy już trzy badania tematyczne. Pierwsze dotyczy gotowości przedsiębiorstw do wdrożenia i skutecznego wykorzystania rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji, w szczególności w wymiarze dotyczącym zapotrzebowania na pracowników i ich kompetencji. Trwa właśnie pierwszy etap badania, czyli analiza danych zastanych, dotycząca wykorzystania sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach. W kolejnym kroku zostaną przeprowadzone badania jakościowe i ilościowe.

Jak wykorzystać ukryty potencjał rynku pracy?

Drugie badanie tematyczne  dotyczy ukrytych zasobów rynku pracy. Celem tego badania jest przyjrzenie się możliwości wykorzystania potencjału jaki kryje się w tytułowych „ukrytych” zasobach rynku pracy, poprzez zebranie wiedzy na temat uwarunkowań kształtujących sytuację osób o niższej aktywności na rynku pracy (np. osób starszych, osób z niepełnosprawnościami) oraz działań pracodawców związanych z zatrudnianiem, a także motywowaniem, rozwijaniem i zarządzaniem pracownikami należącymi do tych grup.

Kim będą przyszli specjaliści?

W ramach badań tematycznych skierujemy swe kroki do studentów studiów stacjonarnych kształcących się na polskich uczelniach. Celem tego badania będzie wielowymiarowa ocena kapitału ludzkiego w grupie studentów, czyli przyszłych specjalistów pod kątem ich: kompetencji, relacji społecznych, wartości i postaw, aspiracji i planów zawodowych.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej projektu, gdzie na bieżąco publikujemy wyniki badań oraz aktualne analizy. Bądź z nami, aby lepiej zrozumieć zmiany na rynku pracy.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 03.12.2024 15:45
Poprawiono: 03.12.2024 14:54
Modyfikujący: jagoda_wujciuk
Udostępniający: jagoda_wujciuk
Autor dokumentów: