5 grudnia 2024 r.
Przedsiębiorczość w pigułce: innowacyjny hydrożel do hodowli komórkowych jako narzędzie w badaniach nad lekiem na raka płuca i jajnika
O innowacyjnych narzędziach badawczych przydatnych w badaniach nad nowymi lekami w rozmowie z Rzeczpospolitą opowiedział Marcin Krzykawski, prezes Real Research. Odcinek powstał we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.
Real Research opracowało hydrożel do hodowli komórkowych, który umożliwia szybkie i wiarygodne sprawdzenie skuteczności nowego leku w warunkach laboratoryjnych. Firma produkuje zaawansowane modele badawcze, w tym trójwymiarowe hodowle komórkowe, oparte na innowacyjnym hydrożelu. Real Resarch jest beneficjentem „Ścieżki SMART” w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.
– Jako firma prowadzimy własne badania. W momencie kiedy widzimy, że jakiś projekt jest w jakiś sposób przełomowy i ma znacznie większe możliwości sukcesu, wtedy nasze własne środki nie wystarczają. To jest moment, kiedy inwestorzy boją się zainwestować i wsparcie ze środków publicznych jest bardzo ważne – podkreśla Marcin Krzykawski.
Środki ze „Ścieżki SMART” umożliwią firmie przygotowanie gotowych modeli badawczych, których odbiorcami będą firmy i koncerny farmaceutyczne. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich Real Research opracowało także sposób na bezpieczny transport tych modeli. Rezultatem działania będzie przede wszystkim znaczne obniżenie kosztów opracowania nowych leków. Skróci to także etap poszukiwania najskuteczniejszych leków na jak najwcześniejszym etapie badań.
– Projekt polega na tym, że na początku przygotowujemy same modele 3D, a później wchodzimy w ich walidację. Będzie ona wielopoziomowa. Właśnie zakończyliśmy pierwszy etap. Czyli w przypadku wybranych nowotworów, konkretnych linii komórkowych, wiemy, że u nas dobrze rozwijają się w 3D. Teraz wchodzimy w pierwsze etapy walidacji. Później będziemy walidować procesy związane z transportem, tak byśmy mogli dostarczyć klientowi produkt i wskazać, jakie oczekiwania spełnia i dlaczego warto z niego korzystać – wskazuje Krzykawski.
Cała rozmowa dostępna jest na YouTubie: https://www.youtube.com/watch?v=B_QYnoj8wxs