25 marca 2025
Sama cyfryzacja nie gwarantuje już poprawy pozycji rynkowej. O cyfryzacji sektora MŚP rozmawiamy z Prof. Katarzyną Śledziewską [dyrektor DELab UW]
Udostępnij
Choć cyfryzacja jest wszechobecnym zjawiskiem a z technologiami jako konsumenci stykamy się na każdym kroku, jest w Polsce pewna grupa i to całkiem duża, która odstaje od tego trendu – to firmy z sektora MŚP. Według badań Eurostatu, tylko rumuńskie i bułgarskie przedsiębiorstwa są mniej ucyfrowione od polskich.
– Jeżeli popatrzymy na duże przedsiębiorstwa, to można powiedzieć, że właściwie nie odbiegają od średniej unijnej, czy wręcz w wielu sektorach, jak w sektorze motoryzacyjnym, czy finansowym, to tak naprawdę jesteśmy prawie że liderami. Natomiast dużym wyzwaniem dla polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to one są lokomotywą, która pcha rozwój gospodarczy – zwraca uwagę profesor Katarzyna Śledziewska, kierownik Katedry Transformacji Technologicznej UW i dyrektor w Digital Economy Lab Uniwersytetu Warszawskiego, komentując badanie Eurostatu dotyczące cyfryzacji przedsiębiorstw.
Jednak technologia staje się tak powszechna, że jak wskazuje profesor Śledziewska, skupianie się na cyfryzacji samej w sobie ma coraz mniejsze znaczenie. Liczy się bowiem nie to, czy firma się cyfryzuje, tylko jaką wartość dodaną może osiągnąć dzięki cyfryzacji, bowiem sama cyfryzacja nie gwarantuje już poprawy pozycji rynkowej – aż 70 procent liderów we wdrażaniu cyfryzacji nie wykazuje mierzalnych korzyści związanych z cyfryzacją.
W ostatnim czasie generatywna Sztuczna Inteligencja zdobyła popularność w takich obszarach jak media i marketing, czy sprzedaż i obsługa klienta. Według ankiety przeprowadzonej przez McKinsey & Company, już 34 proc. respondentów przyznaje, że regularnie wykorzystuje generatywną AI w sprzedaży i marketingu. – Generatywna Sztuczna Inteligencja jest pomocna kiedy jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie, ale to bardzo niebezpieczne narzędzia w rękach osób, które nie potrafią krytycznie ocenić rezultatów jej pracy – zwraca uwagę profesor Śledziewska.
Jak będzie wyglądała przyszłość cyfryzacji i czy Sztuczna Inteligencja zabierze ludziom pracę? Dowiecie się słuchając naszego podcastu z prof. Katarzyną Śledziewską.
Najważniejsze fragmenty rozmowy:
- 1:08 Ucyfrowienie polskich firm a reszta świata.
- 7:08 Co jest łatwiej scyfryzować: produkcję czy usługi?
- 8:45 Cyfryzacja nie gwarantuje lepszej pozycji rynkowej.
- 11:20 Generatywna AI i ryzyka z nią związane.
- 13:55 Czy Sztuczna Inteligencja zabierze ludziom pracę?
- 16:40 Intuicyjność, prostota, integracja i nowe interfejsy – o przyszłości cyfryzacji.
- 19:00 Wsparcie w cyfryzacji dla firm od Enterprise Europe Network i EDIH.
Podobała Ci się ta audycja? Posłuchaj naszych pozostałych podcastów!