19 marca 2025 r.
Relacja z warsztatów „Zielone Technologie i Przedsiębiorczość Kobiet” w Warszawie

18 marca 2025 roku w warszawskim Samym Centrum Wszechświata odbyły się inspirujące warsztaty „Zielone Technologie i Przedsiębiorczość Kobiet”, organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Innovation Norway. Wydarzenie zgromadziło pełne energii liderki, innowatorki i przedsiębiorczynie zainteresowane ekologicznymi technologiami i zrównoważonym rozwojem.
Kobiety jako liderki zielonej transformacji
Spotkanie otworzyła Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, ekspertka z Departamentu Komunikacji i Marketingu PARP oraz Trine Berggren z Innovation Norway, które podkreśliły znaczenie bilateralnej współpracy i wspierania kobiet w zielonym biznesie.
– Spotykamy się dziś, aby wspólnie zgłębić temat zrównoważonego rozwoju w biznesie, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet w tej transformacji. Nasze warsztaty są częścią szerszej inicjatywy mającej na celu wzmocnienie współpracy dwustronnej między polskimi i norweskimi przedsiębiorczyniami w obszarze zielonych technologii i gospodarki obiegu zamkniętego. Zależy nam także na pogłębianiu wiedzy, dlatego wspólnie z naszym partnerem Innovation Norway na warsztaty zaprosiliśmy mentorki z Norwegii, które podzielą się swoim doświadczeniem. Dzisiejsze spotkanie jest też świetną okazją do poznania się wzajemnie i nawiązania nowych kontaktów. Po naszych poprzednich konferencjach wiem, że działa to świetnie – powiedziała Agnieszka Józefowicz-Krakowiak.
– W ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 wsparcie otrzymało ponad 60 tysięcy projektów w 15 europejskich krajach-beneficjentach. Obejmowały one wiele różnych obszarów tematycznych, a ponad połowa tych projektów była realizowana we współpracy z partnerami z Norwegii i krajów-darczyńców. Polska realizuje największy program wspierający rozwój przedsiębiorczości i innowacji w ramach Funduszy Norweskich i EOG, z budżetem blisko 100 milionów euro i prawie 200 projektami, które otrzymały wsparcie – powiedziała Trine Berggren.
Podczas inspiracyjnej sesji „Kobiety jako liderki zielonej transformacji” Angela Restrepo Holter z Women Investor Network Norway przedstawiła przykłady firm skutecznie wdrażających ekologiczne rozwiązania. Omówiła także konkretne przykłady innowacji w gospodarce obiegu zamkniętego, motywując uczestniczki do wdrażania zrównoważonych modeli biznesowych.
– Jestem założycielką organizacji Women Investors Network Norway (WIN). Naszym celem jest aktywizacja większej ilości kobiet jako przedsiębiorczyń i inwestorek, nie tylko w Norwegii, ale w całej Europie. WIN to sieć kobiet, które chcą się łączyć i uczyć. Musimy być bliżej wzorców i widzieć kobiety, które odnoszą sukcesy, byśmy mogły się z nimi utożsamiać – podkreśliła Angela Restrepo Holter.
Nowoczesne technologie i mindfulness w biznesie
W kolejnej części spotkania Hubert Adamczyk z PARP zaprezentował zastosowanie sztucznej inteligencji w planowaniu zrównoważonego biznesu. Przybliżył uczestniczkom takie narzędzia jak ChatGPT, Gemini, Claude oraz Perplexity. Podzielił się także wskazówkami, jak tworzyć skuteczne prompty oraz jak pracować mądrzej, efektywniej i czerpać inspiracje ze sztucznej inteligencji. Przestrzegł także, czego należy się obawiać i na co uważać podczas korzystania z AI.
Następnie Izabela Sulich, trenerka rozwoju osobistego, poprowadziła sesję motywacyjną z elementami mindfulness, ucząc uczestniczki, jak łączyć rozwój biznesowy z dbałością o siebie.
Praktyczna wiedza i networking
W trakcie wydarzenia odbyła się także sesja warsztatowa „Strategie sukcesu w zielonym biznesie”. Angela Restrepo Holter przedstawiła praktyczne narzędzia i metodologie wdrażania zielonych rozwiązań. Uczestniczki miały okazję pracować nad własnymi pomysłami biznesowymi oraz skonsultować się z norweskimi i polskimi ekspertkami.
Warsztaty były doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy, wymiany doświadczeń i nawiązania wartościowych kontaktów. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za zaangażowanie i inspirujące rozmowy!
Warsztaty "Zielone technologie i przedsiębiorczość kobiet" odbywają się także w Gdańsku 19 marca, we Wrocławiu 25 marca, oraz w Krakowie 26 marca. Z uwagi na warsztatowy charakter wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona do 60 miejsc na spotkanie. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapraszamy do udziału!