28 marca 2025 r.
Nowa jakość kompetencji – wybraliśmy sektorowe rady ds. kompetencji

27 marca 2025 r. odbyło się spotkanie, podczas którego prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Katarzyna Duber-Stachurska powierzyła wyłonionym w konkursie podmiotom organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). 29 rad będzie odgrywać kluczową rolę w dostosowywaniu systemu edukacji do dynamicznych potrzeb rynku pracy.
Coraz więcej Polaków angażuje się w rozwijanie swojej wiedzy i umiejętności. Ten pozytywny trend jest ściśle związany z dynamicznym postępem technologicznym, który z kolei wpływa na zmieniające się wymagania na rynku pracy. Podnoszenie kwalifikacji stało się nie tylko opcją, ale wręcz koniecznością. W obliczu szybkich zmian, cyfryzacji oraz rozwoju zielonej gospodarki, kluczowe staje się monitorowanie i identyfikowanie luk w kompetencjach.
Czym są sektorowe rady ds. kompetencji?
System Sektorowych Rad ds. Kompetencji (SRK) w Polsce to rozwiązanie służące budowaniu współpracy między biznesem, edukacją a administracją publiczną. SRK współpracują z ministerstwami, agencjami rządowymi, instytucjami edukacyjnymi oraz organizacjami międzynarodowymi. Skupiają przedstawicieli różnych branż, pracodawców i instytucji edukacyjnych, analizują potrzeby rynku pracy i tworzą rekomendacje dotyczące kształcenia oraz doskonalenia zawodowego. Dzięki ich działaniom programy szkoleniowe i kursy są lepiej dostosowane do rzeczywistych potrzeb rynku, co zwiększa szanse pracowników na znalezienie satysfakcjonującej pracy, a przedsiębiorcom ułatwia rekrutację kompetentnych kadr.
System składa się z rad sektorowych ds. kompetencji, które pełnią rolę opiniodawczo-doradczą przy Prezesie PARP, oraz z Rady Programowej ds. kompetencji. System budowany jest ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) oraz budżetu państwa.
Rola sektorowych rad ds. kompetencji
Sektorowe rady ds. kompetencji to platformy współpracy między biznesem, edukacją a instytucjami branżowymi. Analizują aktualną sytuację w danej branży i na tej podstawie opracowują rekomendacje oraz ramy prawne, które wspierają efektywne i praktyczne kształcenie specjalistów. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie w ramach FERS na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji.
Zadaniem sektorowych rad ds. kompetencji będzie działanie mające na celu dopasowanie systemu edukacji do potrzeb systemu gospodarczego i zbudowanie kompetencji pożądanych w poszczególnych branżach, aby kwalifikacje zdobywane w szkołach, na uczelniach, podczas kursów i szkoleń odpowiadały na realne potrzeby pracodawców.
Wybrane sektory
Po rozpatrzeniu zgłoszeń, wyłoniono podmioty, które będą pełnić funkcję sektorowych rad ds. kompetencji w następujących branżach:
- Motoryzacja i Usługi Motoryzacyjne
- Architektura i Urbanistyka
- Bankowość i Ubezpieczenia
- Budownictwo
- Chemia
- Energetyka OZE
- Gaming i GameDev
- Handel z E-commerce
- HoReCa
- IT, Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo
- Komunikacja Marketingowa
- Life Science
- Ochrona i Bezpieczeństwo Mienia i Osób
- Odzysk Materiałowy Surowców
- Opieka nad Osobami Zależnymi i Seniorami
- Opieka Zdrowotna
- Przemysł Kosmiczny
- Przemysł Lotniczy
- Przemysł Metalowo-maszynowy
- Przemysł Mody i Innowacyjnych Tekstyliów
- Przemysł Okrętowo-jachtowy
- Rozporządzanie Nieruchomościami
- Transport Drogowy i Logistyka Transportu Drogowego
- Turystyka
- Usługi Beauty
- Usługi Rozwojowe
- Zdrowie Psychiczne
- Automatyka i Robotyka
- Rachunkowość i Podatki
– Dzięki sektorowym radom ds. kompetencji będziemy mogli skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesnego rynku pracy, dostosowując edukację do dynamicznych potrzeb branżowych. To kluczowy krok w budowaniu nowoczesnego i elastycznego systemu kształcenia, który sprosta oczekiwaniom pracodawców i pracowników – podkreśliła Katarzyna Duber-Stachurska, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Sektorowe rady ds. kompetencji to szansa na stworzenie zintegrowanego i efektywnego systemu wsparcia dla rozwoju kompetencji zawodowych, który przyczyni się do wzmocnienia konkurencyjności polskiego rynku pracy.
