Pomiń nawigację

17 kwietnia 2025 r.

Krajowe innowacje zyskają wsparcie. Wyniki naboru do „Ścieżki SMART”

Przedsiębiorcy otrzymają niemalże 878 mln zł na realizację 101 innowacyjnych projektów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała wyniki oceny wniosków złożonych w naborze do „Ścieżki SMART” finansowanym z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

„Ścieżka SMART” to kompleksowe wsparcie działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Obejmuje projekty modułowe, czyli takie, w których przedsiębiorca MŚP wybiera jeden z dwóch modułów obowiązkowych (moduł B+R lub wdrożenie innowacji) oraz dowolną liczbę z pięciu dostępnych modułów fakultatywnych (cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R).

Nabór przeszedł istotne zmiany, które znacząco zwiększyły efektywność procesu oceny projektów. Kluczowym usprawnieniem było wprowadzenie dwuetapowej oceny – rozwiązanie, które już teraz przynosi wymierne korzyści. Dzięki temu mechanizmowi znacznie skrócono czas rozpatrywania wniosków, a przedsiębiorcy otrzymują wyniki oceny w przewidywalnym i zdecydowanie szybszym terminie niż dotychczas.

W wyniku zakończenia II etapu oceny do dofinansowania zostało wybranych 101 projektów na kwotę prawie 878 mln zł dofinansowania.

Projekty rekomendowane do dofinansowania dotyczą:

KIS 01 – Zdrowe społeczeństwo

  • opracowania własnej metody decelularyzacji i metody personalizowanej trójwymiarowej obróbki kości na potrzeby rekonstrukcji ubytków kości w obszarze szczękowo-twarzowym;
  • opracowania innowacyjnego robota rehabilitacyjnego do wysokomomentowej, wielokończynowej terapii, z funkcjonalnością elektrostymulacji synchronizowanej z ruchem wspomaganym lub czynnym dla pacjentów neurologicznych i ortopedycznych;
  • opracowania technologii produkcji oraz prototypów polimerowych implantów zastawkowych do przezskórnego i małoinwazyjnego leczenia wad zastawkowych;
  • opracowania i wdrożenia odczynnika nowej generacji do genotypowania ludzkiego DNA EasyType.

KIS 07 – Gospodarka o obiegu zamkniętym

  • wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dotyczących innowacyjnej technologii odzysku polimerów z odpadowego szkła laminowanego;
  • wdrożenia opracowanego w ramach prac B+R wysokowydajnego, niskokosztowego procesu sortowania odpadów selektywnie zbieranych z wykorzystaniem technologii DWC;
  • wdrożenia technologii produkcji folii opakowaniowej na bazie kompozycji na osnowie pokonsumenckich odpadów poliolefinowych.

KIS 10 – Technologie informacyjne, komunikacyjne oraz geoinformacyjne

  • opracowania systemu umożliwiającego ocenę i tworzenie algorytmów sztucznej inteligencji przeznaczonych do zastosowania w przemyśle kosmicznym;
  • opracowania i implementacji zaawansowanego modelu AI do ochrony dzieci przed hejtem i cyberprzemocą w mediach społecznościowych (Stop-Hejt);
  • opracowanie Systemu Drive-by-wire (DBW) wyposażonego w nowe algorytmy autodiagnostyki pojazdu, predykcji uszkodzeń oraz diagnostyki preskryptywnej przeznaczonego do zastosowania w kołowych pojazdach komunikacji publicznej.

Listy projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie znajdują się w zakładce „Wyniki i archiwum”. Każdy wnioskodawca będzie mógł sprawdzić aktualny status swojego wniosku i zapoznać się z arkuszem jego oceny logując się do Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI) po publikacji listy projektów.

Nowa formuła nie tylko znacząco usprawniła cały proces oceny projektów, ale również została bardzo pozytywnie przyjęta przez wnioskodawców – szczególnie w zakresie udostępniania arkuszy ocen, co zwiększa przejrzystość i zrozumiałość wyników.

Po publikacji listy niezwłocznie przystąpimy także do formalnego przekazania wyniku oceny. Każdy wnioskodawca otrzyma informację drogą pisemną na adres korespondencyjny wskazany we wniosku o dofinansowanie albo elektronicznie za pośrednictwem skrzynki do eDoręczeń lub e-PUAP (jeżeli wnioskodawca wskazał we wniosku o dofinansowanie adres skrzynki e-PUAP). W przypadku wniosków ocenionych pozytywnie wezwiemy do dostarczenia dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy o dofinansowanie.

Wnioskodawcy, których projekty otrzymały negatywną ocenę, mają prawo do złożenia protestu zgodnie z § 9 Regulaminu wyboru projektów w ciągu 14 dni od dnia doręczenia pisma o negatywnym wyniku oceny projektu.

Wśród głównych powodów odrzucenia wniosków należy wskazać zdolność wnioskodawcy do finansowej realizacji projektu, potencjał do wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych na rynku. We wnioskach często nie wykazywano opłacalności planowanego wdrożenia wyników projektu, występowały również problemy z przeszacowanymi wydatkami oraz niewłaściwym ujęciem kosztów w budżecie projektu. Wiele projektów nie wykazało wystarczającej innowacyjności lub zawierało nieprawidłowo skonstruowane, niemierzalne wskaźniki obrazujące cele projektu. Częstym powodem odrzucenia był także brak odpowiedniego zaplecza kadrowego do realizacji projektu.

Analizując przyczyny negatywnych ocen, planujemy spotkania skierowane do firm, których wnioski otrzymały ocenę negatywną. Naszym celem jest wsparcie w zrozumieniu przyczyn decyzji oraz wskazanie możliwych kierunków poprawy dokumentacji aplikacyjnej. To krok w stronę bardziej efektywnego wspierania przedsiębiorców w procesie aplikacyjnym. Chcemy nie tylko zwiększyć ich szanse na sukces w kolejnych naborach, ale również dbać o wyższą jakość składanych projektów i lepsze przygotowanie firm do udziału w programach wsparcia.

Ścieżka SMART – trwa nowy nabór

„Ścieżka SMART” to ogromna szansa na rozwój przedsiębiorstw, które chcą inwestować w innowacje oparte na wynikach prac B+R. Całkowity budżet programu wynosi 1 miliard złotych. Intensywność wsparcia wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych.

Pamiętaj! „Ścieżka SMART” to specjalistyczne działanie dla świadomych firm, które chcą przeprowadzać długoterminowe inwestycje rozwojowe, mają potencjał ekonomiczny oraz odpowiednie zasoby ludzkie do realizacji innowacyjnych kompleksowych projektów. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że doświadczenie w realizacji projektów B+R czy ich wdrożeń zwiększa szanse na przygotowanie projektu zgodnego z wymaganiami działania.

Dofinansowanie dostaną jedynie innowacyjne projekty, dotyczące opracowania lub wdrożenia rozwiązania innowacyjnego co najmniej na skalę krajową. Źródłem innowacji są prace badawczo-rozwojowe (B+R), których realizacja lub wdrożenie jest możliwe do sfinansowania w obligatoryjnych modułach naboru.

Nabór trwa od 6 maja do 26 czerwca 2025 r. Więcej informacji o programie na stronie PARP.

Warsztaty, webinary i konsultacje – spotkajmy się!

Aby przybliżyć przedsiębiorcom proces aplikowania oraz sam nabór w ramach „Ścieżki SMART”, organizujemy cykl 11 bezpłatnych warsztatów w wybranych miastach w Polsce. Warsztaty to doskonała szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i poznanie szczegółów programu Ścieżka SMART.

Przed nami jeszcze 6 warsztatów:

  • 6 maja 2025 – Lublin
  • 14 maja 2025 – Olsztyn
  • 20 maja 2025 – Szczecin
  • 27 maja 2025 – Katowice
  • 3 czerwca 2025 – Warszawa

Zapisy na spotkania dostępne na stronie PARP.

Niebawem zorganizujemy również dwa webinary online, podczas których szczegółowo omówimy najważniejsze kwestie związane z procesem aplikacyjnym, kryteriami oceny oraz najczęściej popełnianymi błędami. Będzie to doskonała okazja, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej– już wkrótce pojawią się tam szczegóły dotyczące terminów i rejestracji.

Pliki do pobrania

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 17.04.2025 16:18
Poprawiono: 17.04.2025 14:25
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: