25 kwietnia 2025 r.
Wspólnie na rzecz przedsiębiorców – o naborach FENG dla sektora doradczego i szkoleniowego

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zorganizowała kolejne spotkanie informacyjne dotyczące naborów realizowanych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).
Tym razem do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele firm doradczych i szkoleniowych, którzy na co dzień wspierają przedsiębiorców w procesie aplikowania o dofinansowanie. Spotkanie, które odbyło się 25 kwietnia 2025 r., było odpowiedzią na zgłaszane przez firmy potrzeby i cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Wydarzenie poświęcone było dwóm naborom realizowanym w ramach FENG: „Ścieżce SMART” oraz „Promocji marki innowacyjnych MŚP”. Eksperci PARP przedstawili najważniejsze zasady naborów oraz wprowadzone zmiany. Podzielili się również doświadczeniami z poprzednich edycji oraz praktycznymi wskazówkami – na co szczególnie zwracać uwagę przy składaniu wniosku i jak unikać najczęściej popełnianych błędów.
Kluczowe błędy w aplikacjach o dofinansowanie – wskazówki ekspertów PARP
„Ścieżka SMART” to kompleksowe wsparcie działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Obejmuje projekty modułowe, czyli takie, w których przedsiębiorca MŚP wybiera jeden z dwóch modułów obowiązkowych (moduł B+R lub wdrożenie innowacji) oraz dowolną liczbę z pięciu dostępnych modułów fakultatywnych (cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R).
W ramach Ścieżki SMART szczególną uwagę należy zwrócić na kilka kluczowych kwestii, o których mówiła Izabela Wojtowicz, dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach z PARP:
– zdolność wnioskodawcy do finansowej realizacji projektu,
– potencjał do wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych na rynku,
– przeszacowane wydatki oraz niewłaściwe ujęcie kosztów w budżecie projektu,
– innowacyjność projektów
– nieprawidłowo skonstruowane, niemierzalne wskaźniki obrazujące cele projektu,
– brak odpowiedniego zaplecza kadrowego do realizacji projektu.
Warto zatem szczegółowo sprawdzić, czy wnioski zawierają odpowiednią analizę finansową, prawidłowo zaplanowane wydatki oraz mierzalne cele projektu.
Dofinansowanie w ramach działania „Promocja marki innowacyjnych MŚP” mogą uzyskać projekty mające na celu wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych, w szczególności poprzez udział w wydarzeniach targowych oraz wyjazdowych misjach gospodarczych.
Zainteresowaniem cieszyły się informacje dotyczące naboru „Promocja marki innowacyjnych MŚP”, które przedstawił Arkadiusz Dewódzki, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP. Wskazał on kluczowe elementy, o których należy pamiętać:
– eksport powinien stanowić co najmniej 20% osiąganych przychodów,
– obowiązkowe jest złożenie do GUS formularza PNT-01 lub PNT-02/02U,
– we wniosku należy szczegółowo opisać potencjał produktu oraz doświadczenie firmy w działalności eksportowej,
– produkt musi być gotowy do sprzedaży,
– pierwotna produkcja rolna jest wykluczona z dofinansowania,
– obowiązkowy jest udział w roli wystawcy w co najmniej jednym wydarzeniu z listy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
To właśnie niedopatrzenia w tych obszarach są najczęstszym powodem odrzucenia wniosków – warto zatem dokładnie zapoznać się z dokumentacją konkursową i wymogami formalnymi.
Uczestnicy mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi wątpliwościami związanymi z procesem aplikacyjnym.
W Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zależy nam, by być blisko zarówno przedsiębiorców, jak i tych, którzy wspierają ich na co dzień. Wierzymy, że dzięki bezpośrednim spotkaniom i otwartemu dialogowi możemy skuteczniej reagować na realne potrzeby wnioskodawców i ich partnerów. Dlatego regularnie organizujemy spotkania, warsztaty i konsultacje, które pomagają lepiej zrozumieć wymagania naborów i zwiększyć efektywność aplikowania o środki.
Warsztaty dotyczące Ścieżki SMART
Od początku roku prowadzimy cykl 11 bezpłatnych warsztatów poświęconych „Ścieżce SMART” w wybranych miastach w Polsce. To doskonała szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i poznanie szczegółów programu.
Przed nami jeszcze 6 spotkań:
- 6 maja 2025 – Lublin,
- 14 maja 2025 – Olsztyn,
- 20 maja 2025 – Szczecin,
- 27 maja 2025 – Katowice,
- 3 czerwca 2025 – Warszawa.
Zapisy na warsztaty są dostępne na stronie PARP.
Dodatkowo, 22 maja 2025 r. zaplanowaliśmy specjalne spotkanie dla wnioskodawców, których projekty zostały negatywnie ocenione w II etapie „Ścieżki SMART”. Szczegóły tego wydarzenia przekażemy indywidualnie zainteresowanym.
„Twój region – Twoja przyszłość” – o Funduszach Europejskich w Twoim mieście
Trwa ogólnopolski cykl spotkań regionalnych „Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać Fundusze Europejskie?”, organizowany przez PARP i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podczas wydarzeń omawiane są dostępne programy i nowe możliwości wsparcia dla firm w ramach Funduszy Europejskich 2021–2027. Spotkania to również przestrzeń do rozmów z ekspertami PARP, MFiPR, PIFE i BGK oraz okazja do zadania pytań i poznania warunków udziału w wybranych naborach.
Najbliższe spotkania:
- 5 maja – Poznań,
- 21 maja – Gdańska,
- 29 maja – Kraków.
Zapisy na spotkania na stronie PARP.
Dziękujemy za obecność i aktywny udział w spotkaniach.
Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz do udziału w kolejnych wydarzeniach.