9 maja 2025 r.
Dziś 9 maja – świętujmy razem Dzień Europy!

Dzień Europy to święto upamiętniające Deklarację Schumana, ogłoszoną 9 maja 1950 roku przez ówczesnego francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. Dokument ten zapoczątkował ideę ściślejszej współpracy między państwami europejskimi w imię pokoju i jedności – ideę, która z czasem doprowadziła do powstania Unii Europejskiej. By uczcić ten historyczny moment, każdego roku instytucje unijne organizują liczne wydarzenia i inicjatywy we wszystkich państwach członkowskich oraz w swoich głównych siedzibach w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu. Dzień Europy to okazja do przypomnienia wartości, którym hołdują mieszkańcy Starego Kontynentu, takich jak wolność, równość i demokracja.
Pięć lat po zakończeniu II wojny światowej w Deklaracji Schumana zaproponowano wspólne zarządzanie produkcją stali i wydobyciem węgla oraz utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS). Ta inicjatywa zapoczątkowała proces integracji europejskiej, który z czasem doprowadził do powstania Unii Europejskiej. „Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków. […] Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność” – głosi Deklaracja Schumana z 1950 roku. Dziś, w obliczu wojny toczącej się za wschodnią granicą Unii, te słowa o potrzebie jedności i współpracy nabierają szczególnego znaczenia.
Więcej informacji na temat wydarzeń zorganizowanych z okazji Dnia Europy 2025 można znaleźć tutaj.
21 lat Polski w strukturach UE
Przy okazji świętowania Dnia Europy warto przypomnieć, że 1 maja minęło 21 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jak wylicza Ministerstwo Finansów, do końca 2023 roku nasz kraj otrzymał łącznie 245,5 mld euro środków pomocowych, co po odliczeniu polskich składek członkowskich dało kwotę netto wynoszącą nieco ponad 160 mld euro. Fundusze te zostały przeznaczone m.in. na modernizację i rozbudowę sieci transportu kolejowego, obiektów transportu lotniczego i morskiego, budowę wielu obiektów użyteczności publicznej, kultury i rekreacji, oświaty czy służby zdrowia.
Gdy 21 lat temu Polska przystępowała do Unii Europejskiej, była jednym z najmniej zamożnych krajów w tym gronie. PKB na osobę mierzony parytetem siły nabywczej wynosił 16 tys. dolarów. Niższy poziom notowała tylko Łotwa. W 2004 roku bezrobocie przekraczało 19 proc., a średnia pensja wynosiła mniej niż 2300 zł. Dziś, według danych Eurostatu z lutego 2025 roku, mierzymy się z rekordowo niską stopą bezrobocia na poziomie 2,6 proc. Z kolei nasza pensja brutto wg danych GUS-u to średnio 9 tys. zł.
Bank Pekao w marcu 2024 roku opublikował raport pt. „20 lat Polski w Unii Europejskiej z perspektywy przedsiębiorstw i sektorów gospodarki”[1], w którym wskazuje, że nasz kraj był największym beneficjentem członkostwa w UE spośród wszystkich państw regionu przystępujących do Wspólnoty w 2004 roku i latach późniejszych. Polska znalazła się na szczycie listy krajów z najszybszym wzrostem gospodarczym minionych dwóch dekad.
W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku Polacy wybrali 53 posłów, co czyni polską reprezentację piątą w Europarlamencie. Warto też przypomnieć, że w roku 2025 nasz kraj sprawuje prezydencję w Radzie UE, co daje nam możliwość realnego wpływu na kształtowanie przyszłości Europy. Podczas pierwszej prezydencji Polski w Radzie UE w 2011 roku głównym celem było budowanie Partnerstwa Wschodniego oraz integracja rynków państw Europy Wschodniej. Obecna prezydencja kładzie znacznie większy nacisk na kwestie bezpieczeństwa i kryzys migracyjny, co jest odpowiedzią na zmieniające się wyzwania geopolityczne.
PARP też wspiera polską przedsiębiorczość!
Agencja nieprzerwanie wspiera rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw, innowacje oraz konkurencyjność polskiej gospodarki. Przez ćwierć wieku PARP zrealizowała tysiące projektów, programów szkoleniowych, doradczych i finansowych, które umożliwiły przedsiębiorcom rozwój, ekspansję zagraniczną oraz dostosowanie się do dynamicznych zmian rynkowych. Agencja aktywnie wspiera startupy, zieloną transformację, a także rozwój kompetencji przyszłości.