Pomiń nawigację

12 maja 2025 r.

Jak wygląda polski rynek pracy? Startuje największe badanie w Polsce

Jakie są potrzeby i strategie rekrutacyjne polskich pracodawców? Jak polskie firmy radzą sobie z wyzwaniami i trendami? Czy inwestują w rozwój pracowników? A co z pracownikami? Czy są zadowoleni z zatrudnienia? Czy godzenie życia osobistego z pracą zawodową nie przysparza im problemów? Jakie mają plany emerytalne? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi chcą poznać eksperci realizujący projekt Bilans Kapitału Ludzkiego. Właśnie rusza nowa edycja badań, której wyniki dostarczą cennej wiedzy na temat rynku pracy w Polsce.

Właściwe decyzje powstają w oparciu o rzetelne dane, dlatego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński rozpoczynają kolejną edycję badania Bilans Kapitału Ludzkiego 3.0.

W ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego od 16 lat monitorujemy zasoby kapitału ludzkiego na polskim rynku pracy oraz czynniki odpowiadające za ich rozwój. Dzięki badaniom wiemy jakie są potrzeby pracodawców dotyczące pracowników i ich umiejętności oraz jakie zjawiska kształtują rynek pracy. Stale monitorujemy wskaźniki m.in. w takich obszarach jak zapotrzebowanie na pracowników, kompetencje, uczenie się dorosłych, strategie i praktyki zarządcze w firmach na rzecz rozwoju kapitału ludzkiego – mówi Paulina Zadura, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Badanie pracodawców będzie polegało na przeprowadzeniu sondażu na losowej ogólnopolskiej próbie 4000 przedsiębiorstw. Będą to wywiady przeprowadzane z kadrą zarządzającą bądź właścicielami firm. Badanie ludności zostanie zrealizowane na ogólnopolskiej próbie minimum 6000 osób dorosłych mieszkających w Polsce w wieku 18-69 lat.

Bilans Kapitału Ludzkiego to badania realizowane na dużych próbach i podlegające ścisłej kontroli procesu pozyskiwania danych. Dzięki temu są one wiarygodnym źródłem wiedzy na temat bieżącej sytuacji na rynku pracy, a także zjawisk czy trendów jakie obserwujemy dokonując pomiarów od wielu lat. Z danych BKL korzystają nie tylko przedsiębiorcy czy pracownicy działów HR, ale również administracja publiczna, instytucje rynku pracy czy też przedstawiciele nauki. To między innymi na podstawie tych danych tworzone są rekomendacje dotyczące rynku pracy i projektowane wsparcie dla firm. Wartością tych badań jest także ich partycypacyjny charakter, jako że nad ich koncepcją pracujemy z Zespołem Ekspertek i Ekspertów reprezentujących różne podmioty rynku pracy, wsłuchujemy się w ich potrzeby i oczekiwania. Już dziś oczekujemy z niecierpliwością na wyniki badań i zachęcamy do udziału w nim – dodaje prof. dr hab. Jarosław Górniak, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. współpracy międzynarodowej.

Badanie będzie realizować firma Danae w drugim kwartale tego roku. Projekt BKL 3.0 realizowany jest w ramach Działania FERS.01.10 Monitorowanie i identyfikacja potrzeb kompetencyjnych na rynku pracy.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 12.05.2025 11:06
Poprawiono: 13.05.2025 13:46
Modyfikujący: jagoda_wujciuk
Udostępniający: jagoda_wujciuk
Autor dokumentów: