16 maja 2025 r.
Święto startupów. PARP na ViennaUP 2025

W dniach 8–16 maja Wiedeń ponownie stał się centrum innowacji, przedsiębiorczości i kreatywności za sprawą piątej edycji festiwalu ViennaUP – jednego z najważniejszych wydarzeń startupowych w Europie. ViennaUP 2025 to dziewięć dni pełnych inspiracji i wymiany wiedzy, organizowanych przez ponad 45 lokalnych i międzynarodowych partnerów wydarzenia. To prawdziwe święto startupowe, dlatego nie mogło zabraknąć na nim przedstawicieli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W wydarzeniu udział wzięło ponad 10 tysięcy uczestników z całego świata.
ViennaUP to nie tylko konferencje i panele dyskusyjne – to także spotkania w wyjątkowej atmosferze miasta. Festiwal skupił się wokół pięciu głównych filarów tematycznych: od kontaktów z inwestorami, przez naukę od doświadczonych założycieli, aż po innowacyjne formaty współpracy i budowanie trwałych relacji biznesowych.
Tegoroczna edycja wyraźnie pokazała, że startupy mogą być siłą napędową pozytywnych zmian – zarówno lokalnie, jak i globalnie. Wśród wydarzeń poświęconych tej tematyce znalazły się m.in. Impact Days by Impact Hub, INSIDEOUT Summit by tech2impact, Smart City Summit oraz Creative Days organizowane przez Vienna Business Agency, a także inicjatywy promujące zrównoważony rozwój i równość, takie jak The Green 100, Lead Today. Shape Tomorrow czy Vienna Planet Fund Info Brunch. Przez dziewięć dni festiwal łączył energię spotkań na żywo z cyfrowym zasięgiem, oferując bogaty program warsztatów, konferencji, sesji pitchowych i wydarzeń towarzyszących.
Program został podzielony na pięć tematycznych ścieżek, które ułatwiały odnalezienie się w bogatej ofercie wydarzeń i precyzyjne dopasowanie ich do własnych celów. Venture skupiało się na spotkaniach z inwestorami, strategiach finansowania i pitchach startupów. Collaborate stawiało na siłę współpracy i wspólnego tworzenia rozwiązań. Transform zabierało uczestników w świat przełomowych technologii i wizjonerskich koncepcji. Level Up wspierało rozwój kompetencji i budowanie ścieżki kariery, natomiast Connect umożliwiało nawiązywanie autentycznych relacji i wymianę doświadczeń w sprzyjającej atmosferze.
Praktyczne wsparcie ekosystemu startupowego
ViennaUP to wydarzenie wyróżniające się praktycznym podejściem do tematu startupów. Podczas Impact Days uczestnicy wzięli udział w warsztatach Pitch Perfect: Elevate Your Stage Presence & Presentation Skills. Startupowcy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności prezentacyjne i pracy ze sceną w kontekście wystąpień przed inwestorami i partnerami biznesowymi. Spotkanie miało charakter praktyczny – skupiało się na tym, jak przekuć pitch w angażującą i przekonującą opowieść, która nie tylko przyciąga uwagę, ale i buduje zaufanie do prezentowanego pomysłu. Warsztat był intensywnym treningiem, który realnie podnosił jakość prezentacji startupów.
Podczas festiwalu ViennaUP 2025 odbyło się wydarzenie „Failure Culture Eats Strategy for Breakfast”, zorganizowane w ramach międzynarodowego cyklu Fuckup Nights, którego celem jest destygmatyzacja porażek w środowisku biznesowym. W trakcie spotkania startupowcy zaprezentowali w krótkich wystąpieniach przykłady własnych niepowodzeń zawodowych oraz najważniejsze wnioski i lekcje, jakie z nich wyciągnęli. Wydarzenie miało na celu promowanie kultury otwartości, uczenia się na błędach i budowania odporności w świecie przedsiębiorczości. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, którzy włączyli się w dyskusję na temat roli porażki jako istotnego elementu procesu rozwoju innowacyjnych firm.
O swoim doświadczeniu we współpracy ze środowiskiem startupowym Jacek Bukowicki z PARP dzielił się także podczas „Salon Future – Connecting Startup Ecosystems”. To wydarzenie skierowane do przedstawicieli samorządów, twórców ekosystemów startupowych oraz instytucji wspierających rozwój młodych firm. Spotkanie stanowiło przestrzeń do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji, oferując uczestnikom udział w panelach dyskusyjnych, warsztatach oraz sesjach networkingowych poświęconych zagadnieniom związanym z rozwojem ekosystemu startupów oraz mechanizmami wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Uczestnicy dyskutowali o modelach takiej współpracy oraz omawiali istniejące programy umożliwiające łączenie potencjału startupów z zasobami i infrastrukturą dużych, często międzynarodowych, organizacji. W trakcie dyskusji poruszono również kwestie barier i wyzwań, które mogą utrudniać skuteczną kooperację między startupami a korporacjami.
Unijne możliwości wsparcia dla zagranicznych startupów
ViennaUP to nie tylko przestrzeń do zdobywania inspiracji, ale też okazja do nawiązywania wartościowych kontaktów i poszukiwania nowych pomysłów na wspieranie przedsiębiorczości w Polsce. Udział przedstawicieli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ViennaUP 2025 był okazją do intensywnej wymiany doświadczeń, zdobywania inspiracji oraz promocji polskich inicjatyw wspierających innowacyjność. Reprezentanci PARP uczestniczyli w licznych konferencjach, warsztatach i sesjach tematycznych, podczas których mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami technologicznymi, rozwiązaniami wspierającymi rozwój startupów oraz dobrymi praktykami z całego świata. Aktywnie włączali się również w sesje networkingowe, nawiązując wartościowe relacje z inwestorami, założycielami startupów, ekspertami branżowymi oraz przedstawicielami instytucji wspierających przedsiębiorczość z różnych krajów.
Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszył się program „Startup Booster Poland – Smart Up" z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. To wszechstronny program akceleracyjny, w którym każdy startup zainteresowany szybkim wzrostem znajdzie dla siebie odpowiednią ofertę umożliwiającą rozwój biznesu. Program „Startup Booster Poland” cechuje komplementarność, oferuje on kilka ścieżek rozwojowych dla startupów. Na szczególną uwagę zasługuje „Go Global”, polegający na przygotowaniu startupu do ekspansji zagranicznej oraz „Poland Prize”, który pomaga startupom spoza Polski rozpocząć działalność w naszym kraju. Program polega na wyszukiwaniu innowacyjnych firm z zagranicy i zapraszaniu ich do Polski, gdzie mogą rozwijać swoje pomysły, korzystając z lokalnego wsparcia. Startupy otrzymują pomoc na start, czyli tzw. soft-landing – m.in. w zakładaniu firmy, poznawaniu rynku i budowaniu kontaktów biznesowych.
Młode, innowacyjne firmy to jeden z priorytetów PARP, dlatego od lat Agencja aktywnie wspiera pomysłodawców, oferując im nie tylko finansowanie, ale także cenne wsparcie mentoringowe. Wśród tych: „Platformy Startowe dla nowych pomysłów” z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, skierowany do osób z innowacyjnymi pomysłami gotowych założyć firmę w tym regionie – nabór trwa do 10 maja 2027 r. Startupy, które zakończą inkubację, mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie do 600 tys. zł na rozwój w ramach „Wsparcia rozwoju działalności gospodarczej startupu” (wnioski do 29 maja 2025 r.). W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki działa też program „Laboratorium Innowatora” – dla indywidualnych wynalazców (nabór do 30 października 2026 r.).