23 maja 2025 r.
50 mln zł dla Krajowych Klastrów Kluczowych – nowe zasady, większa przejrzystość

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nabór „Rozwój oferty klastrów dla firm” w ramach działania Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Koordynatorzy Krajowych Klastrów Kluczowych mogą ubiegać się o wsparcie na rozwój innowacyjnych usług i profesjonalizację działalności. Tegoroczna edycja wprowadza również bardziej przejrzystą dokumentację aplikacyjną, aby ułatwić wnioskodawcom ubieganie się o wsparcie.
Dofinansowanie ma na celu wspieranie rozwoju innowacyjnej oferty usługowej dla firm zrzeszonych w klastrach, zwłaszcza w obszarach takich jak transformacja cyfrowa, gospodarka o obiegu zamkniętym, gospodarka niskoemisyjna oraz nowoczesna edukacja. Maksymalny poziom dofinansowania może wynosić do 70% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Otrzymane środki można przeznaczyć m.in. na działania związane z internacjonalizacją ofert i modeli biznesowych, rozwój lub modernizację infrastruktury, nawiązywanie międzynarodowych partnerstw oraz podnoszenie kompetencji członków klastrów.
Nowa dokumentacja – większa przejrzystość i dostępność
Tegoroczna edycja naboru wyróżnia się przede wszystkim wprowadzeniem istotnych zmian w dokumentacji naboru.
– Dzięki analizie doświadczeń poprzednich naborów i uwzględnieniu postulatów koordynatorów klastrów, stworzyliśmy bardziej przejrzyste i elastyczne zasady, które ułatwią wnioskodawcom proces aplikacyjny. Zaktualizowana dokumentacja ma na celu poprawę efektywności oraz dostępności wsparcia, co pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie funduszy w rozwoju innowacyjnych usług i projektów – wskazuje Daniel Węgrzynek, zastępca dyrektora Departamentu Usług Proinnowacyjnych w PARP.
PARP, we współpracy z Instytucją Zarządzającą, dołożyła starań, aby w jak największym stopniu uwzględnić postulaty zgłaszane przez koordynatorów – w granicach określonych obowiązującymi przepisami. Równolegle rozpoczęto prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które w przyszłości mogą umożliwić dalsze korzystne zmiany.
Wśród najważniejszych zmian znalazły się m.in.:
- wprowadzenie możliwości dodatkowego wezwania wnioskodawcy przez Komisję Oceny Projektów do poprawy/uzupełnienia wniosku oraz zniesienie limitu kosztów, jakich może dotyczyć ostatnie wezwanie;
- precyzyjniejsze i elastyczniejsze podejście do sposobu opisu wyceny kosztów projektu;
- bardziej kompleksowe podejście do opisu zasobów do realizacji projektu, uwzględniające różne modele biznesowe oraz zwiększenie pojemności przeznaczonego do tego celu pola wniosku;
- zwiększenie objętości pola opisu sposobu organizacji wydarzeń dotyczących internacjonalizacji we wniosku;
- zwiększenie objętości części pól odnoszących się do realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, zgodności projektu z Kartą Praw Podstawowych oraz z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych;
- udostępnianie kart oceny w systemie informatycznym LSI po rozstrzygnięciu naboru;
- dodatkowe wyjaśnienia w dokumencie prezentującym sposób przeprowadzania badania potrzeb członków klastrów w zakresie internacjonalizacji.
Dokumentacja naboru została również uzupełniona o wiele innych zmian, głównie o charakterze redakcyjnym i porządkowym. Zawiera m.in. zaktualizowany wyciąg z Podręcznika informacji i promocji, który stanowi integralny załącznik do umowy o dofinansowanie. Zmiany te służą zwiększeniu spójności formalnej i poprawie jakości całego procesu aplikacyjnego.
Terminy i zasady naboru
Nabór wniosków rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 4 sierpnia 2025 r. W tym czasie koordynatorzy Krajowych Klastrów Kluczowych mogą składać aplikacje za pośrednictwem systemu LSI. Szczegółowa dokumentacja konkursowa, w tym zaktualizowany Regulamin Wyboru Projektów wraz z załącznikami, dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Nowa edycja naboru w działaniu 2.17 FENG adresowana jest wyłącznie do koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych, posiadających aktualny status nadany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Więcej informacji na temat naboru można przeczytać na stronie PARP.