Pomiń nawigację

1 lipca 2025 r.

Opublikowano końcową wersję polityki dla sektora półprzewodników

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło zakończenie prac nad dokumentem „Polska w grze o przyszłość – polityka dla sektora półprzewodników 2025+”. Jest to końcowa wersja polityki, która powstała dzięki szerokim konsultacjom z przedstawicielami sektora półprzewodników i środowiskiem naukowym. W konsultacjach społecznych, które odbyły się w okresie od 6 lutego do 4 marca tego roku, wzięło udział 38 podmiotów: firm, instytucji publicznych, organizacji branżowych i przedstawicieli nauki. Zgłoszono łącznie 356 propozycji zmian, które dotyczyły kwestii technicznych, infrastrukturalnych, prawnych i redakcyjnych. Do treści dokumentu wprowadzono wiele uzupełnień i poprawek, które pozwoliły na dopracowanie polityki, tak aby lepiej odpowiadała na potrzeby interesariuszy i realia wdrażania.

Do wprowadzonych zmian należą m.in.

  1. lepsze zdefiniowanie roli linii pilotażowych,
  2. uwzględnienie konkretnych zadań dla parku technologicznego,
  3. doprecyzowanie systemu udostępniania infrastruktury oraz kwestii związanych z jej długofalowym utrzymaniem,
  4. rozszerzenie elementów dotyczących współpracy międzynarodowej,
  5. wzmocnienie zapisów o roli państwa jako aktywnego użytkownika technologii i źródła popytu,
  6. wyraźniejsze określenie polskich specjalizacji technologicznych,
  7. zaproponowanie wskaźników do pomiaru postępów.

Zadaniem stworzonej polityki jest wyznaczenie ogólnych kierunków działań państwa w celu rozwoju sektora półprzewodników. Sektor ten został uznany za strategiczny, a jego rozwój ma być niezbędnym elementem wzmacniania suwerenności technologicznej i konkurencyjności Polski. Aby osiągnąć ten cel, państwo powinno wzmacniać własne umiejętności w dziedzinie półprzewodników, korzystać z dostępnych zasobów, a także nawiązywać współpracę i brać udział w działaniach rozwojowych na poziomie regionalnym i europejskim. Polityka odpowiada również na potrzebę większej spójności i skuteczności interwencji publicznych.

Ostateczną wersję polityki oparto na siedmiu filarach, do których zalicza się:

  1. infrastruktura,
  2. impuls państwa,
  3. współpraca regionalna i międzynarodowa,
  4. inwestycje i finansowanie,
  5. kadry i edukacja,
  6. energia i woda,
  7. chemikalia i surowce.

Jednym z głównych obszarów, na których skupia się polityka dla sektora półprzewodników jest infrastruktura – zarówno ta już istniejąca, jak i ta, której powstanie jest planowane w ramach inwestycji publicznych i prywatnych. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury ma przyspieszyć innowacje, wzmacniać bezpieczeństwo technologiczne i wspierać eksport, a także znacząco zwiększyć udział sektora półprzewodników w krajowej gospodarce.

Infrastruktura powinna wspierać trzy cele polityki państwa:

  1. Tworzenie warunków pozwalających na powstawanie przełomowych innowacji w takich dziedzinach jak m.in. fotonika scalona, materiały szerokoprzerwowe czy mikrosystemy.
  2. Włączanie Polski w światowe i europejskie łańcuchy wartości, w tym te obejmujące projektowanie układów, komponenty i systemy produkcyjne.
  3. Wspieranie rozwoju zdolności strategicznych powiązanych z bezpieczeństwem cyfrowym, energetyką i technologiami obronnymi.

Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury ma przyspieszyć innowacje, wzmacniać bezpieczeństwo technologiczne i wspierać eksport, a także znacząco zwiększyć udział sektora półprzewodników w polskiej gospodarce.

Celem wprowadzenie polityki ma być także tworzenie ekosystemu, który wspomaga rozwój krajowego przemysłu i zwiększa atrakcyjność Polski dla zagranicznych inwestorów. Podstawowym celem określonym przez Ministerstwo Cyfryzacji jest przyciągnięcie do 2030 roku 2-3 dużych inwestycji o wartości dodanej w przedziale 300-600 mln euro, ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów jak back-end produkcji czy materiały. W ramach polityki zalecono również przedłużenie i dostosowanie krajowych programów wsparcia dla inwestycji w sektorze półprzewodników oraz rozwój mechanizmów, które pomogą w pokryciu kosztów operacyjnych, wspieraniu transferu technologii i zapewnieniu stabilnych warunków dla inwestorów.

Źródło: www.gov.pl

 

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 01.07.2025 16:32
Poprawiono: 01.07.2025 14:31
Modyfikujący: marek_rzewuski
Udostępniający: marek_rzewuski
Autor dokumentów: