Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Organizacja przystani portowej zasilanej z OZE na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Beneficjent
AGNIESZKA CHORZELA
Wartość projektu
2 586 444,00 PLN
Wartość dofinansowania
1 471 960,00 PLN
Program operacyjny
Fundusze norweskie
Działanie
Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich
Opis projektu
Nowoczesna marina, poza zapewnieniem bezpiecznego miejsca postojowego dla wpływających jachtów, musi zapewnić podstawowe urządzenia sanitarne i odbiór nieczystości, możliwość zatankowania paliwa, wody pitnej, dostęp do prądu, wykonanie drobnych napraw, a także możliwość spędzenia czasu wolnego. Projekt Agnieszki Chorzeli ma na celu organizację takiego portu śródlądowego położonego na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, nad brzegiem jeziora Tajty, który pozwoli na cumowanie 18 jednostek pływających. Wykonana zostanie profesjonalna przystań, na którą złożą się: slip do wodowania łodzi, dwa pomosty brzegowe jako umocnienie brzegu, pomosty pływające oraz infrastruktura noclegowa w postaci namiotów w sferycznych glampingowych (każdy namiot z łazienką, aneksem kuchennym, balią ogrodową i altaną).
Projekt pozwoli na racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, gdyż przystań w innowacyjny sposób zasilana będzie energią pozyskiwaną z OZE, tj. paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na pomostach pływających. Technologia ta zapewni samowystarczalność energetyczną obiektu oraz przyczyni się do zbudowania przewagi konkurencyjnej na wymagającym rynku turystyki wodnej i śródlądowej. Także klientom zostanie udostępniona możliwość ładowania akumulatorów „zieloną” energią. Realizacja projektu obniży emisję CO2 o 11 ton rocznie.
Co istotne, pomosty pływające nie mają sztywnego połączenia z dnem jeziora, zatem elastycznie dostosowują się do zmian powierzchni wody i mogą być instalowane na niemal każdym akwenie wodnym - niezależnie od różnic w głębokości dna. Rozwiązanie to nie wykazuje negatywnego wpływu na wody powierzchniowe i podziemne, a także nie ingeruje w istniejący na dnie zbiornika ekosystem. Panele fotowoltaiczne mają natomiast zwiększoną wydajność, dzięki refleksyjnemu odbiciu światła od wody.