Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
- Online
- Prawo w firmie
- Prawo
Webinarium
Cyberbezpieczeństwo – od MŚP po przemysł. Wymagania prawne, przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia
#Idearozwojubiznesu
10:00 - 12:00
Aby zadać pytanie przejdź na stronę transmisji
Opis
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu #idearozwojubiznesu. W czwartek, 21 listopada, przedmiotem wideokonferencji będą nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa.
Jesteśmy w przededniu implementacji dyrektywy NIS2 do prawa polskiego. Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia tzw. Podmiotów Kluczowych i Ważnych, a więc podmiotów na które będzie nałożonych najwięcej zadań w związku z ryzykiem jakie niesie ze sobą utrata ciągłości dostaw świadczonych usług na skutek cyberataku. Jednym z podstawowych obowiązków będzie stosowanie odpowiednich środków organizacyjno-technicznych w celu zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych. Jakie to będą zadania, czy będą wykonywane przez działy IT/OT, służby utrzymania ruchu a może firmy zewnętrzne, jak zwiększyć odporność na cyberataki wykorzystując przy tym analizę ryzyka? Na te pytania odpowiedzi przybliży Państwu pierwsza część webinaru.
Druga część wprowadza uczestników w problematykę cyberzagrożeń, z jakimi mierzą się małe i średnie przedsiębiorstwa. Porusza kwestie ataków, takie jak phishing, ransomware i wycieki danych, oraz ich konsekwencje dla działalności biznesowej. W części dotyczącej przeciwdziałania cyber-zagrożeniom przedstawione zostaną podstawowe zasady zabezpieczania danych i systemów, ze szczególnym uwzględnieniem podstawowych zasad cyberhigieny i edukowania pracowników oraz kroki podejmowane w przypadku wystąpienia incydentu – w tym raportowanie do odpowiednich instytucji.
Webinar dotknie kwestii korzyści płynących z inwestowania w cyberbezpieczeństwo, takich jak ochrona reputacji firmy i budowanie zaufania klientów wraz z wskazaniem materiałów edukacyjnych, wspierających MŚP w procesie budowania cyberbezpieczeństwa.
Cykl wideokonferencji #idearozwojubiznesu jest współorganizowany przez PARP oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas spotkań, które będą odbywały się w listopadzie i grudniu, przez najbliższe 6 tygodni, poruszymy najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu w Polsce, omówimy nowe rozwiązania i regulacje prawne, a także zagadnienia takie jak ulgi dla przedsiębiorców, zmiany w PKD, nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa, taksonomia UE, certyfikacja wykonawców zamówień publicznych czy pakiet deregulacyjny.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zapisz się, aby otrzymać powiadomienie.
Zobacz pozostałe wydarzenia w cyklu: https://www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu
Serdecznie zapraszamy!
Prelegenci
Program
21 listopada 2024
10:00 - 10:05
Powitanie uczestników
10:05 - 11:20
Prezentacje wprowadzające
Cyberbezpieczeństwo przemysłowe - NIS 2, projekt nowelizacji ustawy o KSC
- Michał Łoniewski, Kierownik Wydziału Rozwoju Technicznego, Departament Innowacji i Rozwoju, Urząd Dozoru Technicznego
Podstawowe zagadnienia cyberbezpieczeństwa MŚP
- Zuzanna Polak, Kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa, NASK
11:20 - 11:55
Panel dyskusyjny
- Michał Łoniewski, Kierownik Wydziału Rozwoju Technicznego, Departament Innowacji i Rozwoju, Urząd Dozoru Technicznego
-
Zuzanna Polak, Kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa, NASK
Moderacja: Mariusz Rytel
11:55 - 12:00
Podsumowanie spotkania