Pomiń nawigację
  • Szkolenia i doradztwo
  • Zielona firma
  • GOZ
6 lutego
10:00

Szkolenia i warsztaty

Warsztaty transformacji cyrkularnej dla przedsiębiorstw w Jasionce

Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu

Opis

W ramach „Akademii Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” PARP zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach wspierających wdrażanie rozwiązań zgodnych z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Warsztaty odbędą się 6 lutego w Jasionce pod Rzeszowem. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przedstawicieli branży budowlanej, motoryzacyjnej, chemicznej oraz spożywczej.

Model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) to model biznesowy, który pozwala na bardziej efektywne wykorzystywanie dostępnych zasobów, przyczynia się do ograniczania ilości odpadów, redukcji marnotrawstwa. Tworzy zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo dostaw surowców przy jednoczesnym generowaniu wymiernych korzyści ekonomicznych i środowiskowych.

Chcesz dowiedzieć się, jak prowadzić firmę w sposób zrównoważony i jednocześnie budować przewagę konkurencyjną? Weź udział w warsztatach. To wyjątkowa okazja, aby zdobyć praktyczną wiedzę i poznać narzędzia, które pomogą Ci w transformacji przedsiębiorstwa w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Podczas warsztatów dowiesz się:

  • czym jest GOZ i dlaczego warto ją wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie?
  • jak skutecznie wykorzystywać zasoby aby zwiększać efektywność swojej firmy?
  • jakie strategie i narzędzia pomogą Ci reagować na zmieniające się wymogi regulacyjne, wyzwania środowiskowe i oczekiwania konsumentów?

Warsztaty oparte są na realnych studiach przypadków. Pozwala to na przenalizowanie różnych możliwości, szans i barier transformacji cyrkularnej wybranych przedsiębiorstw. Ponadto Uczestnicy poznają unikatowe, wspierające transformację w kierunku GOZ narzędzia dla biznesu.

Korzyści z udziału w warsztacie:

  • wiedza, umiejętności i narzędzia niezbędne do wprowadzania zmian i rozwiązań zgodnych z ideą GOZ w firmie,
  • wiedza na temat aktualnych przepisów prawa w obszarze gospodarki cyrkularnej,
  • możliwość nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych, które mogą zaowocować długotrwałą współpracą na poziomie lokalnym, krajowym, a także międzynarodowym w ramach Polish Circular Hotpost i European Circular Economy Stakeholder Platform.

Do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce pod Rzeszowem,  zapraszamy przedsiębiorców z woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów).

Warsztaty organizowane są przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju w ramach projektu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”. Partnerem wspierającym organizację spotkania w Jasionce jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Nie przegap szansy na rozwój swojego biznesu. Zarejestruj się już dziś! 

 

***

„Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu” to dedykowany program edukacyjny dla przedsiębiorców z terenu Polski Wschodniej, którego celem jest zwiększenie wiedzy i kompetencji do transformacji w kierunku GOZ, prezentacja najlepszych praktyk w tym zakresie oraz wsparcie w nawiązywaniu partnerstw biznesowych na rzecz rozwiązań cyrkularnych. W ramach projektu odbywają się warsztaty, spotkania, wizyty studyjne oraz hackathon.

Przedsiębiorcy mogą również korzystać z bezpłatnych usług konsultacyjnych świadczonych przez ekspertów ds. GOZ, rozwoju biznesu, analizy finansowej oraz prawa. Konsultacje te zorientowane są również na wsparcie biznesu w procesie transformacji cyrkularnej. Zapraszamy!

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) 2021-2027.

Więcej informacji o projekcie: Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”.

 

Prelegenci

dr inż. Agnieszka Sznyk
dr inż. Agnieszka Sznyk Prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO
Agata Miryn-Sienkiewicz
Agata Miryn-Sienkiewicz Założycielka firmy szkoleniowo-konsultacyjnej Next Good Thing
Hubert Bukowski
Hubert Bukowski Dyrektor Programowy, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO

Program

6 lutego 2025

10:00 - 11:30

Wprowadzenie w tematykę gospodarki cyrkularnej.

dr Agnieszka Sznyk, Prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

Wykład wprowadzający w tematykę gospodarki cyrkularnej oraz przygotowujący uczestników do części warsztatowej.

Omówione zostaną m. in.:

  • koncepcja gospodarki obiegu zamkniętego,
  • korzyści dla przedsiębiorstw wynikające z wdrożenia GOZ,
  • bodźce ekonomiczne, regulacyjne i społeczne do wprowadzania zmian,
  • narzędzia biznesowe wspierające transformację w kierunku GOZ (m.in. modele, wskaźniki cyrkularności, ocena cyklu życia, wskaźnik śladu węglowego, ekoprojekowanie, wspólne łańcuchy wartości),
  • współpraca jako optymalne zagospodarowanie dostępnych zasobów w obecnie istniejących łańcuchach wartości i poza nimi,
  • kierunki działań na drodze do transformacji cyrkularnej przedsiębiorstw - tworzenie nowych lub transformacja istniejących modeli biznesowych,
  • inspiracje biznesowe - praktyczne przykłady.

11:30 - 14:30

Warsztat - transformacja przedsiębiorstwa w stronę GOZ.

Prowadzący:

  • Agata Miryn-Sienkiewicz - założycielka firmy Next Good Thing, specjalizującej się we wdrażaniu strategii biznesowych i projektowych gospodarki obiegu zamkniętego z naciskiem na innowacje,
  • Hubert Bukowski – Dyrektor Programowy, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

Praktyczne wykorzystanie wiedzy, umiejętności i narzędzi zaprezentowanych w części wykładowej. Po krótkim wstępie i omówieniu zadań warsztatowych, uczestnicy przydzieleni zostaną do grup zgodnie z wybranym studium przypadku.

Uczestnicy wraz z ekspertem praktykiem pracować będą m.in. nad:

  • interpretacją przykładowego przedsiębiorstwa (CASE STUDY),
  • modyfikacją łańcucha wartości w kierunku cyrkularnym,
  • analizą przepływów materiałowych i finansowych przedsiębiorstwa,
  • identyfikacją brakujących usług/produktów cyrkularnych,
  • opracowaniem planu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku GOZ.

Będzie również możliwość zaproponowania rzeczywistego/ teoretycznego problemu biznesowego przedsiębiorstwa, do rozpatrzenia na warsztatach.

Warsztaty zakończy dyskusja nt. przedstawionych rozwiązań.

14:30 - 15:00

Lunch  i networking

To czas na kontynuowanie inspirujących rozmów i dyskusji, dzielenie się doświadczeniami oraz nawiązywanie kontaktów biznesowych, sprzyjających transformacji cyrkularnej przedsiębiorstw.