Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Katarzyna Cheba, Jacek Pokorski, Jacek Szut, Anna Kowalewska, Marzena Frankowska, Andrzej Jędrzejowski, Tomasz Białowąs, Jan Hagemejer, Małgorzata Fronczek
Analiza łańcuchów wartości w obszarach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji
Przedstawiamy Państwu raport z badania dotyczącego łańcuchów wartości w obszarach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji (KIS). To badanie wprowadza nowe podejście w analizie powiązań polskich przedsiębiorstw działających w ramach KIS z globalnymi (Global Value Chains, GVC) i krajowymi łańcuchami wartości (Domestic Value Chains, DVC), oferując świeże i cenne perspektywy poznawcze.
Nasze badanie umożliwiło oszacowanie stopnia integracji firm z łańcuchami wartości oraz określenie ich pozycji w tych strukturach. Pozycja w GVC, jak wykazaliśmy, stanowi ważny wskaźnik konkurencyjności gospodarki. Wnioski zawarte w raporcie mogą więc pomóc w kształtowaniu skutecznej polityki gospodarczej.
Podkreślamy jednak, że złożoność tematu GVC sprawia, że nasz projekt powinien być traktowany jako wstęp do dalszych, bardziej szczegółowych badań.
Raport został poddany recenzjom naukowym przygotowanym przez prof. Jana Hagemejera, Uniwersytet Warszawski i prof. Małgorzatę Fronczek, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem, który stanowi ważny krok w kierunku głębszego zrozumienia roli polskich przedsiębiorstw w GVC.
Spis treści
- Wykaz skrótów i pojęć
- Streszczenie i wnioski
- Wprowadzenie
- Metodyka badania
- Ocena pozycji i potencjału KIS w globalnych łańcuchach wartości
- Ocena siły powiązań KIS z krajowymi łańcuchami wartości
- Ocena odporności przedsiębiorstw na zjawiska kryzysowe
- Wielowymiarowa ocena pozycji KIS w globalnych i krajowych łańcuchach wartości
- Konsultacje wyników badania
- Rekomendacje
- Literatura
- Spis rysunków
- Spis tabel
- Spis załączników