Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Janusz Kornecki, Paulina Urbanowicz, Jolanta Kwiecień, Adam Rybkowski, Patrycja Ciemno-Czołowska, dr Marek Rutka
Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego - sektor motoryzacja i elektromobilność (raport z I edycji badań)
Pobierz wybrany format publikacji:
Szanowni Państwo,
Oddajemy w Państwa ręce raport z wynikami pierwszej edycji Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego w branży motoryzacja i elektromobilność. Badania te, prowadzone we współpracy z Sektorową Radą ds. Kompetencji Motoryzacja i Elektromobilność, mają na celu zwiększenie wiedzy na temat stanu i kierunków rozwoju kadr w branży i związanego z nim zapotrzebowania na kompetencje, a także określenie determinujących go wyzwań, mających swe źródło w zmianach społecznych, gospodarczych i technologicznych.
Raport obejmuje wyniki badań ilościowych prowadzonych wśród pracodawców sektora motoryzacja i elektromobilność oraz pracowników zatrudnionych na kluczowych stanowiskach w firmach z tej branży. Zestawienie ze sobą potrzeb i oczekiwań pracodawców oraz kompetencji, jakimi dysponują pracownicy, pozwoliło określić obszary niedopasowań oraz sformułować rekomendacje, adresatem których są instytucje kształcenia, podmioty rynku pracy oraz sami pracodawcy.
Wywiady oraz panele eksperckie, realizowane w ramach badań jakościowych, umożliwiły ponadto rozpoznanie trendów oddziałujących na branżę oraz wyzwań czekających ją w najbliższych latach. Czas realizacji badań terenowych – od stycznia do sierpnia 2021 r. – przypadł w okresie pandemii COVID-19, co dodatkowo pozwoliło uchwycić zmiany w sektorze wywołane tą bezprecedensową sytuacją.
Wierzymy, że prezentowane wyniki okażą się interesujące oraz użyteczne dla osób zarządzających firmami, obecnych oraz przyszłych pracowników sektora motoryzacja i elektromobilność, jak również wszystkich osób zainteresowanych tematyką kompetencji w branży.
Zespół badawczy
Spis treści
- Słownik pojęć
- 1. Najważniejsze wnioski
- 2. Zastosowane metody badania
- 3. Opis branży
- 4. Mapa kluczowych procesów biznesowych oraz kluczowe stanowiska
- 5. Bilans kompetencji
- 6. Zapotrzebowanie na pracowników
- 7. Przygotowanie do pracy w branży
- 8. Ocena kompetencji pracowników i ich rozwój
- 9. Kierunki i scenariusze rozwoju branży MOTO oraz wyzwania związane z pandemią COVID-19
- 10. Przyszłość stanowisk w branży MOTO
- 11. Rekomendacje w obszarze kompetencji i rozwoju kapitału ludzkiego skierowane do pracodawców i pracowników
- Spis schematów, tabel i wykresów