20 marca 2025 r.
Identyfikacja luk kompetencyjnych w Polsce, Walii i w Turcji

Odpowiednia identyfikacja luk kompetencyjnych ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu konkurencyjności i wspieraniu wzrostu gospodarczego. Czy podejścia wypracowane w Polsce w ramach branżowych badań Bilansu Kapitału Ludzkiego oraz w Walii w ramach European Steel Skills Agenda można zastosować także w Turcji? Sprawdzali to m.in. prof. Magdalena Jelonek, prof. Marcin Kocór oraz prof. Barbara Worek z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ oraz Dean Stroud, Tamer Atabarut, Ruhi Kaykayoglu. Eksperci zaprezentują wyniki swoich analiz podczas webinaru ETF Skills Lab Network of Experts. From skills anticipation to skill action: findings from research papers, który odbędzie się 26 marca.
Badania, które były realizowane w ramach branżowych badań Bilansu Kapitału Ludzkiego pozwoliły na rozpoznanie najpilniejszych potrzeb kompetencyjnych przedsiębiorców i niedopasowań rynku pracy w poszczególnych sektorach, wskazanie trendów oddziałujących na branże oraz wyzwań z jakimi mierzą się przedsiębiorcy. Posłużyły one do opracowania research paper Exploring the Sectoral Skills Balance Research Approach: Insights from Poland and Wales and its Implementation Potential in Türkiye. W analizie naukowcy przyjrzeli się w jaki sposób podejścia do identyfikacji luk kompetencyjnych wypracowane w Polsce i w Walii mogą być wdrażane w innych krajach, np. w Turcji. Sprawdzali czy te rozwiązania mogą pomóc w rozwiązaniu problemu niedopasowania umiejętności i zoptymalizować potencjał siły roboczej, aby sprostać wymaganiom rozwijających się branż i sektorów gospodarki.
Wyniki analiz zostaną zaprezentowane podczas webinaru ETF Skills Lab Network of Experts. From skills anticipation to skill action: findings from research papers, który odbędzie się 26 marca w godzinach 10.00-12.00. Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy.