16 kwietnia 2025 r.
Nowe technologie w ochronie przestrzeni powietrznej – grant NATO dla projektu badaczki Politechniki Wrocławskiej

26 marca br. Politechnika Wrocławska poinformowała, że projekt badawczy dr. inż. Agnieszki Wielgus z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów otrzymał finansowanie w ramach programu NATO Chief Scientist Grants. Przedstawiony projekt dotyczy wykorzystania nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, w ochronie przestrzeni powietrznej przed dronami.
Program grantów został zorganizowany przez NATO Science & Technology Organization po raz pierwszy. Został on opracowany jako elastyczny i skalowalny mechanizm finansowania, którego głównym celem jest wspieranie doskonałości w badaniach naukowych i technologicznych. Oprócz tego program ma za zadanie m.in. wsparcie naukowców w zapewnianiu doradztwa naukowo-technicznego przywódcom NATO oraz zachęcanie badaczy do udziału w działaniach naukowo-technicznych NATO.
Z 231 wniosków które wpłynęły do organizatorów, wybrane zostało 9 projektów, które otrzymały wsparcie finansowe w celu dalszego rozwoju. Do podziału pomiędzy badaczy przeznaczono 400 tys. euro.
Jedną z laureatek konkursu została dr. inż. Agnieszka Wielgus z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Tematyką jej projektu jest wykorzystanie najnowszych technologii w ochronie przestrzeni powietrznej przed dronami. Stanowi on rozwinięcie i kontynuację wcześniejszej współpracy z Politechniką Warszawską.
Według informacji udostępnionych przez badaczkę, na projekt składają się dwa zadania.
Pierwszym z nich jest wykorzystanie metod uczenia maszynowego i algorytmów kwantowych do klasyfikacji małych bezzałogowych statków powietrznych (ang. UAV – unmanned aerial vehicle) na podstawie ich sygnatur mikro-Dopplerowskich. Drugim z zadań jest opracowanie specjalnego systemu wspierającego rozmieszczenie radarów na określonym terenie.
W pracach badawczych udział wezmą również dr inż. Urszula Libal z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Karol Abratkiewicz z Zespołu Technik Radiolokacyjnych Politechniki Warszawskiej (specjalista w dziedzinie radarów, który będzie realizował część pomiarów) oraz dwóch studentów z Politechniki Wrocławskiej.
Dr Wielgus przewiduje, że efektami prowadzonych prac będą algorytmy, oprogramowanie oraz publikacje. Termin zakończenia projektu to listopad 2025 r.
Źródła: pwr.edu.pl, www.sto.nato.int