15 kwietnia 2025
Sprzedawaj bez VAT w UE! Dowiedz się więcej o nowej procedurze dla małych i średnich firm
Udostępnij
Właścicielom firm z sektora MŚP prowadzącym lub planującym prowadzić działalność na rynku wspólnotowym przypominamy o nowej procedurze VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Uproszczenie procedury VAT dla MŚP z UE pomoże zmniejszyć obciążenia związane z zachowaniem zgodności i otworzy nowe możliwości prowadzenia działalności transgranicznej.
Kluczowe korzyści zapewniane przez nową procedurę VAT dla MŚP:
- Zwolnienie z VAT dla kwalifikujących się MŚP: przedsiębiorstwa mogą sprzedawać towary i usługi bez podatku VAT, co upraszcza operacje.
- Łatwiejsze rejestrowanie: jednorazowe zarejestrowanie się w państwie członkowskim siedziby przedsiębiorstwa umożliwia wystąpienie o zwolnienie z VAT w innych państwach członkowskich.
- Mniejsze obciążenie obowiązkami sprawozdawczymi: od teraz MŚP będą mogły składać skonsolidowane sprawozdania raz na kwartał i wystawiać faktury uproszczone, zależnie od państwa członkowskiego.
Kwalifikowalność i elastyczność:
Procedurą objęte są małe i średnie przedsiębiorstwa z UE, których łączny obrót roczny we wszystkich 27 państwach członkowskich nie przekracza 100 000 euro. Przedsiębiorstwa muszą również spełniać krajowe progi ustalone przez państwa członkowskie, w których zamierzają stosować zwolnienie.
Procedura nie dotyczy przedsiębiorstw spoza UE. Korzystanie z procedury jest dobrowolne i zależy od potrzeb przedsiębiorstwa.
Narzędzia i wsparcie dla MŚP:
Aby pomóc firmom w przyjęciu nowej procedury, Komisja Europejska uruchomiła portal dotyczący VAT dla MŚP, w którym znajdują się następujące zasoby:
- Szczegółowe informacje dotyczące progów krajowych i wdrażania procedury w poszczególnych państwach.
- Informacje pozwalające określić, czy dana firma kwalifikuje się do korzystania z procedury.
- Scentralizowana baza danych pozwalająca sprawdzić numer EX nadany MŚP w ramach procedury.
Zachęcamy do skorzystania z portalu, by być na bieżąco z kwestiami VAT i maksymalnie wykorzystać elastyczność w prowadzeniu działalności jednolitym rynku, jaką europejskim MŚP daje nowa procedura.