8 maja 2025 r.
Ogłoszono konsultacje społeczne w sprawie Apply AI Strategy

Biuro ds. Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej ogłosiło konsultacje społeczne dotyczące Apply AI Strategy – unijnej strategii wdrażania sztucznej inteligencji.
Głównym celem obecnie prowadzonych otwartych konsultacji jest zebranie jak najszerszego zakresu opinii i konkretnych uwag od przedstawicieli różnych gałęzi gospodarki i grup społecznych UE na temat proponowanej strategii.
Cele strategii
Celem strategii jest stworzenie kompleksowego planu działania, który umożliwi pełne wykorzystanie potencjału AI w strategicznych sektorach gospodarki i życia publicznego Unii Europejskiej. Dokument ma zostać opublikowany jeszcze w 2025 roku.
Wdrożenie strategii Apply AI ma pozwolić na przyspieszenie inwestycji i wdrożeń godnej zaufania sztucznej inteligencji, być podstawą dla tworzenia polityk wspierających innowacje, konkurencyjność i bezpieczeństwo technologiczne Europy, a także wspierać europejskie firmy w obejmowaniu światowego przywództwa w dziedzinie AI. Celem Apply AI Strategy jest również poprawa jakości usług publicznych oraz wspieranie wdrażania AI w kluczowych sektorach takich jak przemysł, bezpieczeństwo i obronność, energetyka, farmacja, biotechnologia, motoryzacja, komunikacja elektroniczna, sektor rolno-spożywczy, klimat i środowisko oraz kultura i sektor kreatywny.
Kto może wziąć udział?
Konsultacje są otwarte dla szerokiego grona interesariuszy, w tym:
- Przedstawicieli przemysłu i biznesu,
- Instytucji publicznych,
- Środowisk akademickich i naukowych,
- Organizacji społecznych i obywatelskich.
Jak przebiegają konsultacje?
- Konsultacje potrwają do 4 czerwca 2025 roku.
- Uczestnicy mogą wypełnić formularz online dostępny na platformie "Have your say".
- W trakcie konsultacji można przekazywać opinie, rekomendacje, propozycje zmian legislacyjnych, wskazywać bariery we wdrażaniu AI oraz dzielić się doświadczeniami.
Konsultacje są częścią szerszych działań prowadzonych przez Komisję Europejską, w skład których wejdą również zorganizowany dialog w celu lepszego zrozumienia potencjału i wyzwań związanych z wdrażaniem sztucznej inteligencji w konkretnych sektorach oraz konsultacje z państwami członkowskimi w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w ich administracjach publicznych.
Źródła: