Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Anna Tarnawa, Jacek Łapiński, test2 test1, Robert Zakrzewski, Paweł Chaber, Anna Skowrońska, Agata Kosińska, Iwona Krysińska
Monitoring trendów w innowacyjności - Raport 10
Niniejszy raport jest dziesiątym opracowaniem z monitoringu trendów krajowych i światowych.
Pobierz wybrany format publikacji:
Monitoring trendów w innowacyjności stanowi część szerszych działań z zakresu Monitoringu Narodowych Systemów Innowacji (NSI), realizowanych w ramach projektu inno_LAB. Jego celem jest systematyczne wyszukiwanie i analizowanie zjawisk technologicznych, społecznych, politycznych czy gospodarczych, które wpływają na rozwój innowacyjnych rozwiązań, wzrost przedsiębiorstw, a także poprawę jakości życia społeczeństw. W szczególności monitorowane są kraje, których NSI są uznawane za wysokorozwinięte, a funkcjonujące tam rozwiązania mogą stanowić inspirację dla działań w Polsce.
Trendy i ich kierunki rozwoju innowacyjności to zagadnienia istotne z punktu widzenia instytucji wspierających innowacje. Znajomość i orientacja w nowych zjawiskach wpływających na funkcjonowanie przedsiębiorstw i całego społeczeństwa pozwala na lepsze, a przez to bardziej efektywne działanie tychże instytucji. Wiedza nt. światowych trendów w innowacjach sprzyja lepszemu rozumieniu tych procesów i pomaga elastycznie reagować na pojawiające się wyzwania.
Spis treści
- Nowości w NSI krajów ujętych w poprzednich Raportach z monitoringu trendów.
- Opis NSI wybranego kraju (Hiszpania) w odniesieniu do jego mocnych i słabych stron, strategicznych celów, otoczenia instytucjonalnego.
- Opis wybranych trendów społecznych, gospodarczych i technologicznych (Społeczeństwo 5.0, praca zdalna).