Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Zainteresowanie przestrzenią kosmiczną w Polsce sięga przełomu XV i XVI wieku. Najsłynniejszy polski astronom, po opublikowaniu swojego dzieła „O obrotach sfer niebieskich” doprowadził do jednej z najważniejszych rewolucji naukowych na świecie - Przewrotu Kopernikańskiego. W 1978 roku na pokładzie statku załogowego Soyuz-30 poleciał pierwszy, jak dotąd jedyny, polski astronauta – Mirosław Hermaszewski.
Pierwsze polskie firmy prywatne oferujące usługi oparte na technikach satelitarnych zaczęły powstawać po podpisaniu umowy z Europejską Agencją Kosmiczną o współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej w 1994 roku, którą następnie rozszerzono w roku 2002.
19 listopada 2012 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem ESA, co stworzyło polskim przedsiębiorcom prowadzącym działalność w sektorze kosmicznym nowe możliwości: pozyskania dofinansowania dla najlepszych projektów w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, udziału w przetargach ogłaszanych przez agencję, dostępu do laboratoriów badawczych i infrastruktury na najwyższym światowym poziomie oraz szanse nawiązania współpracy przy realizacji dużych, międzynarodowych projektów.
Broszura „Sięgając gwiazd – polski sektor kosmiczny” została wydana w celach informacyjno - promocyjnych polskiego sektora kosmicznego i jest pierwszym opracowaniem, które w sposób kompleksowy opisuje najważniejsze zagadnienia związane z tym sektorem, min.:
- historię polskiej aktywności kosmicznej,
- polskie osiągnięcia w tej dziedzinie, zarówno w kraju, jak i na forum międzynarodowym,
- wiodące podmioty polskiego sektora kosmicznego.
Spis treści
Polska
Historia aktywności kosmicznej
Polityka kosmiczna
W kosmosie i na Ziemi
Przedsiębiorstwa
Wybrane instytucje naukowo-badawcze
Mapa kompetencji
Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować
Poradnik
Potencjał i możliwości rozwoju branży kosmiczno-robotycznej w Polsce