Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Marcin Wawrzyniak, Bartosz Korbus, Rafał Cieślak, Patryk Piwowar, Hanna Rachoń, Aleksandra Dyrek-Orlando
Tajemnica przedsiębiorstwa w ramach postępowania (8 biuletyn PPP)
Seria: Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Rodzaj publikacji: Poradnik
Rok wydania: 2013
Język: PL
ISBN: 978–83-7633-248-2
Pobierz wybrany format publikacji:
Partnerstwo publiczno-prywatne może być sposobem na realizację zupełnie nowych inwestycji, ale także nie mniej owocna może okazać się współpraca z sektorem prywatnym w projektach, które mają na celu polepszenie sposobu funkcjonowania i świadczenia usługi użyteczności publicznej, w tym np. zwiększenie efektywności energetycznej już istniejącej infrastruktury. Przedsięwzięcia, które są finansowane dzięki oszczędnościom za sprawą dokonanych nakładów są coraz popularniejsze w Europie i stanowią również dynamicznie rozwijającą się część polskiego rynku ppp. Zapraszamy do zapoznania się ze specyfiką projektów energooszczędnych, które, jak się wydaje, mogą być szeroko wdrażane z dużą korzyścią dla obywateli, środowiska i budżetu publicznego.
Partnerstwo publiczno-prywatne może być również efektywną metodą realizacji inwestycji wodno-kanalizacyjnych, jak i metodą sprawnego zarządzania istniejącymi już sieciami. Warto pamiętać, że to właśnie koncesja wodno-kanalizacyjna była pierwszym przedsięwzięciem tego typu wdrożonym zgodnie z nowymi regulacjami. Partnerstwo w obszarze inwestycji wodno-kanalizacyjnych może być szczególnie cenne dla mniejszych gmin, które nie są w stanie uzyskać wsparcia ze środków dotacyjnych, co przecież nie zwalnia ich z obowiązku sprostania obowiązującym normom ochrony środowiska w zakresie gospodarki ściekowej. Co więcej, to właśnie sektor wodno-kanalizacyjny pochłaniał dotychczas lwią część budżetu inwestycyjnego gmin, i być może wobec obecnej, trudnej sytuacji budżetowej warto pomyśleć o tym jak dzięki współpracy z sektorem prywatnym ograniczyć ten rodzaj wydatków z korzyścią dla innych obszarów, a być może nawet czerpać dochody z powierzonej sektorowi prywatnemu infrastruktury, co niekoniecznie oznaczać musi wzrost taryf za wodę i kanalizację. Szczegółowo ten problem poruszono w drugim branżowym materiale niniejszego wydania „Biuletynu ppp”.
Zapraszamy również do przeanalizowania zagadnień związanych z oceną korzyści dla interesu publicznego, jakie generować powinny przedsięwzięcia ppp oraz związanych z coraz popularniejszymi przedsięwzięciami koncesyjnymi i ppp zakładającymi realizację infrastruktury hotelowej i turystycznej. Jednak projekty tego typu podejmowane powinny być ze szczególną troską o niewykraczanie poza obszar zadań publicznych stanowiących podstawę działania administracji.
Spis treści
I. Wstęp
II. Tajemnica przedsiębiorstwa w ramach postępowania, a jawność wyboru partnera prywatnego
2.1. Jawność postępowania, a ochrona informacji poufnych w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego
III. Ppp w praktyce
3.1. Realizacja zadań publicznych gminy w sektorze wodno-kanalizacyjnym w kontekście wykorzystania ppp i koncesji
3.2. Partnerstwo publiczno-prywatne w sektorze efektywności energetycznej
3.3. Okazja, z której warto skorzystać, czyli projekt value for money
IV. Sprawozdanie z realizacji projektu systemowego
4.1. Druga edycja Konkursu 3P – podsumowanie
4.2. Działania Ministerstwa Gospodarki w zakresie ppp
V. ABC ppp
5.1. Budowa hoteli przez gminę we współpracy z partnerem prywatnym w ramach spółki ppp
5.2. Opodatkowanie podatkiem VAT wykupu przez podmiot publiczny udziałów lub akcji w spółce celowej ppp jako formuły wynagrodzenia partnera prywatnego