Pomiń nawigację

Autorzy: Konrad Turek, Szymon Czarnik

Wykształcenie, praca, przedsiębiorczość Polaków

Rynek pracy i edukacja Szkolenia i doradztwo

Seria: Bilans Kapitału Ludzkiego

Rodzaj publikacji: Raport

Rok wydania: 2012

Język: PL

ISBN: 978–83–7633–190–4

Wydawca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Raport oparty jest na wynikach badania ludności w wieku produkcyjnym realizowanego w pierwszej połowie 2012 roku ramach III edycji Bilansu Kapitału Ludzkiego.

W raporcie wiele ciekawych wyników , które niejako „idą pod prąd” tezom stawianym w dyskursie o rynku pracy m.in. interesujące wyniki porównań dotyczących poziomu dochodów mężczyzn i kobiet zatrudnionych jako pracownicy najemni I prowadzących dzialalność gospodarczą na własny rachunek, a więc wówczas, gdy nie może być mowy o dyskryminacji przez pracodawcę. To dobry przyczynek do dalszej analizy mechanizmów stojących za niższym wynagrodzeniem kobiet na rynku pracy.

Porównanie wyników z wszystkich dotychczasowych edycji badań BKL pozwoliło autorom na postawienie mocnej  tezy o „fiasku aktywizacji zawodowej”, opartej na danych pokazujących, że przy niezmiennym poziomie wskaźnika zatrudnienia (zbliżonym do 60%) mamy do czynienia ze zmniejszaniem się udziału osób nieaktywnych zawodowo (z 32% do 28%) na rzecz wzrostu stopy bezrobocia(z 8% do 12%).

Warto zapoznać się również z wynikami odnoszącymi się do dyskusji na temat „umów śmieciowych”. Badania BKL pokazują, że osoby pracujące na umowy cywilno-prawne mają cechy, które wyraźnie odróżniają je od osób procujących w oparciu o umowy o pracę - zwykle są to osoby zdecydowanie młodsze, stanu wolnego, bez dzieci, wyrażają większą chęć posiadania elastycznego czasu pracy, a co trzecia z nich kształci się formalnie (w przeciwieństwie do 4% wśród „etatowców”). Poza tym, nawet wśród młodych, którzy zakończyli naukę, to wcale nie jest dominująca forma zatrudnienia, a z upływem czasu występuje coraż rzadziej.

Spis treści

Główne wnioski
Metodologia badania ludności
Sytuacja zawodowa
Prowadzenie działalności gospodarczej
Wykształcenie
Poszukiwanie prac

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Pracodawcy o rynku pracy

Raport

Pracodawcy o rynku pracy

Zobacz
Oczekiwania pracodawców a pracownicy jutra

Raport

Oczekiwania pracodawców a pracownicy jutra

Zobacz
Kształcenie przez całe życie

Raport

Kształcenie przez całe życie

Zobacz

Polecane artykuły

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować