Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Wytyczne dla komparatora sektora publicznego
Seria: Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Rodzaj publikacji: Poradnik
Rok wydania: 2015
Język: PL
ISBN: 978-83-7633-251-2
Pobierz wybrany format publikacji:
Publikacja zatytułowana „Krajowe wytyczne dla ppp. Tom 4: Wytyczne do komparatora sektora publicznego”1, wydana przez Infrastructure Australia w grudniu 2008 roku, jest oficjalnym dokumentem rządu australijskiego, określającym postępowanie podmiotów sektora publicznego w Australii w zakresie dokonywania ilościowej analizy opłacalności projektów partnerstwa publiczno-prywatnego (ppp).
„Wytyczne do komparatora sektora publicznego” mogą być interesujące dla polskiego czytelnika przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, z uwagi na możność zapoznania się z konkretnymi zasadami realizacji projektów ppp i otoczeniem instytucjonalnym dla ppp w kraju należącym do ścisłej czołówki światowej w stosowaniu tej formuły inwestycji infrastrukturalnych. Australia jest jednym z nielicznych krajów, w których formuła ppp wykorzystywana jest z powodzeniem, w sposób ciągły i na znaczącą skalę, do realizacji projektów inwestycyjnych w obszarze rozwoju infrastruktury gospodarczej i społecznej. Zasadniczo do krajów, które osiągnęły podobny poziom ciągłości i stopień rozwoju programu ppp, można w skali globalnej bez wahania zaliczyć jeszcze tylko Wielką Brytanię oraz Kanadę.
Po drugie, ze względu na fakt, że publikacja ta dotyczy jednego z newralgicznych i zarazem najbardziej złożonych aspektów planowania i przygotowania projektów ppp, jakim jest analiza opłacalności tych przedsięwzięć. Zasadność i efektywność partnerstwa publiczno-prywatnego z ekonomicznego oraz społecznego punktu widzenia są przedmiotem dyskusji i kontrowersji w zasadzie od samego początku stosowania tego podejścia do inwestycji infrastrukturalnych, a więc od wczesnych lat 90.2. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim motywów, jakimi kierują się podmioty publiczne przy wyborze ppp jako ścieżki realizacji inwestycji infrastrukturalnych, co oznacza rezygnację w danym przypadku z zastosowania tradycyjnego trybu zamówienia publicznego.
Publikacja pt. „Krajowe wytyczne dla PPP. t. 4 Wytyczna do komparatora sektora publicznego ” została przetłumaczona na język polski za zgodą wydawcy (Public Affairs Officer Commonwealth of Australia).
Spis treści
1. Wprowadzenie
Część pierwsza: Wytyczne techniczne
2. Ogólne omówienie PSC
3. Zagadnienia ogólne
4. Proces tworzenia PSC i bazowy PSC
5. Konkurencyjna neutralność
6. Identyfikacja i wycena ryzyka
7. Obliczanie ryzyka przeniesionego
8. Obliczanie ryzyka zachowanego
9. Ocena ofert – rola VFM
Część druga: Praktyczny przykład komparatora sektora publicznego
10. Praktyczny przykład – struktura PSC
11. Cel przykładowego raportu PSC
12. Opis projektu
13. Założenia finansowe
14. Bazowy PSC
15. Konkurencyjna neutralność
16. Identyfikacja, alokacja i szacowanie ryzyka
17. Zarządzanie ryzykiem
18. Przegląd