9 września 2024
Polska gospodarka przyspiesza
Udostępnij
Dwa tygodnie temu GUS podał szybki szacunek PKP za drugi kwartał 2024 r. Wskazał, że dynamika roczna przyśpieszyła do 3,2 proc. rok do roku z w proc. Zanotowanych w I kwartale. Było to pozytywne zaskoczenie, bo ekonomiści zakładali wynik na poziomie około 2,8 proc.
„Głównym motorem wzrostu była konsumpcja gospodarstw domowych (+2,7 pkt proc.) i publiczna (+2 pkt proc.). Na wynikach ciążył spadek zapasów (-1,1 pkt proc.) i obroty z zagranicą (-0,8 pkt proc.). Inwestycje pozostają słabe (+0,4 pkt proc.)" — diagnozują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Oceniają, że wzrost gospodarczy w całym 2024 r. będzie bazować na konsumpcji. Uzasadniają to efektem rekordowo wysokich podwyżek wynagrodzeń przy zwiększających się wydatkach konsumentów na towary i usługi.
Polska gospodarka ma też słaby punkt. Są nim inwestycje. Niższe wyniki dotyczą zarówno przedsiębiorstw i podmiotów publicznych. W pierwszej połowie 2024 r. nakłady inwestycyjne średnich i dużych firm spadły o 5,5 proc. r/r. Wyniki poprawią się wraz z impulsem z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak wynika z kompozycji PKB, wzrost napędzała w pierwszym kwartale przede wszystkim konsumpcja gospodarstw domowych, która dodała 2,7 pproc., po tym jak w I kwartale konsumpcja dołożyła 2,7 pproc. Ponadto pozytywnie kontrybuowały jeszcze wydatki publiczne, podwyższając o 2 p.proc. wobec 1,9 p.proc. kwartał wcześniej. W ten sposób wyłania się obraz wzrostu PKB, który napędzany jest przez konsumentów i deficyt budżetowy.
Wzrost PKB jest kluczowy. Pozostaje pytanie, czy coraz większy deficyt będzie w stanie na tyle pobudzić popyt, aby zakładany wzrost gospodarczy osiągnąć, także przy środkach z KPO?
Teraz każda negatywna niespodzianka po stronie PKB lub pozytywna na inflacji CPI będzie zagrożeniem dla budżetu.
PKB Polski. Gospodarka wrzuca wyższy bieg. Wiemy, co jest motorem (businessinsider.com.pl)