Pomiń nawigację

9 września 2024

Polska gospodarka przyspiesza

Udostępnij

Dwa tygodnie temu GUS podał szybki szacunek PKP za drugi kwartał 2024 r. Wskazał, że dynamika roczna przyśpieszyła do 3,2 proc. rok do roku z w proc. Zanotowanych w I kwartale. Było to pozytywne zaskoczenie, bo ekonomiści zakładali wynik na poziomie około 2,8 proc.

„Głównym motorem wzrostu była konsumpcja gospodarstw domowych (+2,7 pkt proc.) i publiczna (+2 pkt proc.). Na wynikach ciążył spadek zapasów (-1,1 pkt proc.) i obroty z zagranicą (-0,8 pkt proc.). Inwestycje pozostają słabe (+0,4 pkt proc.)" — diagnozują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Oceniają, że wzrost gospodarczy w całym 2024 r. będzie bazować na konsumpcji. Uzasadniają to efektem rekordowo wysokich podwyżek wynagrodzeń przy zwiększających się wydatkach konsumentów na towary i usługi.

Polska gospodarka ma też słaby punkt. Są nim inwestycje. Niższe wyniki dotyczą zarówno przedsiębiorstw i podmiotów publicznych. W pierwszej połowie 2024 r. nakłady inwestycyjne średnich i dużych firm spadły o 5,5 proc. r/r. Wyniki poprawią się wraz z impulsem z Krajowego Planu Odbudowy.

Jak wynika z kompozycji PKB, wzrost napędzała w pierwszym kwartale przede wszystkim konsumpcja gospodarstw domowych, która dodała 2,7 pproc., po tym jak w I kwartale konsumpcja dołożyła 2,7 pproc. Ponadto pozytywnie kontrybuowały jeszcze wydatki publiczne, podwyższając o 2 p.proc. wobec 1,9 p.proc. kwartał wcześniej. W ten sposób wyłania się obraz wzrostu PKB, który napędzany jest przez konsumentów i deficyt budżetowy.

Wzrost PKB jest kluczowy. Pozostaje pytanie, czy coraz większy deficyt będzie w stanie na tyle pobudzić popyt, aby zakładany wzrost gospodarczy osiągnąć, także przy środkach z KPO?

Teraz każda negatywna niespodzianka po stronie PKB lub pozytywna na inflacji CPI będzie zagrożeniem dla budżetu.

PKB Polski. Gospodarka wrzuca wyższy bieg. Wiemy, co jest motorem (businessinsider.com.pl)

 

 

 

 

Zobacz więcej podobnych artykułów