Pomiń nawigację

9 kwietnia 2025 r.

Ekspertki i eksperci rozmawiają o problematyce raportu z pierwszej edycji startujących badań pracodawców i ludności i kierunkach badań tematycznych w ramach BKL 3.0

Jaką strukturę powinien mieć raport Bilansu Kapitału Ludzkiego zawierający wyniki badań przekrojowych? Które trendy i zjawiska powinny stać się przedmiotem analiz tematycznych? Między innymi o tych kwestiach dyskutowali eksperci podczas spotkania Zespołu Eksperckiego BKL 3.0, które odbyło się 4 kwietnia w Warszawie.

W pierwszej części spotkania członkowie zespołu badawczego BKL przedstawili propozycję struktury raportu podsumowującego wyniki badań przekrojowych realizowanych wśród pracodawców i ludności. Publikacja uwzględni nie tylko kluczowe wskaźniki dotyczące rynku pracy – takie jak formy zatrudnienia czy oczekiwania płacowe – ale także zaprezentuje rozwiązania wybranych problemów zidentyfikowanych w badaniach.

Wśród omawianych tematów znalazły się m.in.:

  • sytuacja różnych grup wiekowych na rynku pracy,
  • porównanie wymagań kompetencyjnych pracodawców z poziomem kompetencji dorosłych Polaków,
  • rozwój kompetencji z perspektywy trzech grup: pracodawców, pracowników oraz firm świadczących usługi rozwojowe.

Eksperci uczestniczący w spotkaniu zgłaszali również uwagi i sugestie dotyczące treści raportu oraz zakresu analiz. Ich doświadczenie i spojrzenie z różnych perspektyw stanowi cenne wsparcie w doskonaleniu finalnego kształtu raportu.

W ramach projektu BKL 3.0 prowadzone są nie tylko badania przekrojowe, ale również badania tematyczne, które pozwalają lepiej zrozumieć zmiany zachodzące na rynku pracy. W toku są badania dotyczące gotowości przedsiębiorstw do wdrażania i wykorzystywania sztucznej inteligencji; działań pracodawców na rzecz pełniejszego wykorzystania tzw. ukrytych zasobów rynku pracy oraz sytuacji wybranych grup pracowników, wymagających szczególnego wsparcia lub adaptacji; jak również badanie studentów polskich uczelni.

Druga część spotkania miała formę warsztatową – uczestnicy analizowali potencjał, korzyści i wyzwania związane z realizacją badań tematycznych. Pochylili się nad 9 propozycjami tematów badań odnoszących się do największych wyzwań na rynku pracy, w tym m.in. zarządzania zasobami ludzkimi, kompetencji technicznych, gotowości na zagrożenia, transformacji energetycznej, potencjału cudzoziemców i migrantów powrotnych. Wspólna refleksja pomogła w zidentyfikowaniu najważniejszych kierunków dalszych działań i badań.

Może Cię zainteresować

Opublikowano: 09.04.2025 17:00
Poprawiono: 09.04.2025 15:30
Modyfikujący: jagoda_wujciuk
Udostępniający: jagoda_wujciuk
Autor dokumentów: