15 lipca 2025 r.
Zainaugurowano działalność nowego instytutu Łukasiewicz – AI

Inauguracja prac nowego ośrodka Łukasiewicz – Instytut Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa (w skrócie Łukasiewicz – AI) odbyła się 3 lipca br. w Katowicach. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz lokalnych, rządu, środowiska naukowego i biznesu.
Powołanie Łukasiewicz – AI jest ważnym elementem ogólnej strategii rozwoju Sieci Łukasiewicz. Nowa jednostka bazuje na dorobku Łukasiewicz – EMAG, instytutu z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie technologii cyfrowych. Zmiana nazwy odzwierciedla zmianę w sposobie działania jednostki, czyli zwrotu w stronę specjalizacji w zakresie m.in. sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i przetwarzania danych.
Łukasiewicz – AI będzie miał za zadanie wspieranie transformacji i zapewnianie zaplecza kompetencyjnego w zakresie technologii cyfrowych dla administracji, przemysłu i społeczeństwa cyfrowego. Celem jednostki jest uzupełnianie kompetencji krajowego ekosystemu transformacji cyfrowej oraz dostarczanie rozwiązań wspierających bezpieczeństwo publiczne, przemysłowe i narodowe w zakresie infrastruktury krytycznej i obronności. Instytut będzie również wspomagał przedsiębiorstwa, głównie MŚP, we wdrażaniu rozwiązań sztucznej inteligencji, co pozwoli na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Łukasiewicz – AI ma za zadanie nie konkurowanie z innymi instytucjami (jak np. NASK czy Instytut Łączności), ale uzupełnianie prowadzonych przez nie działań.
Instytut będzie działał w obszarach takich nowych technologii, jak m.in. AI, analityka danych, cyfrowe bliźniaki, XAI (wyjaśnialna sztuczna inteligencja), ochrona IoT, bioinformatyka i drony autonomiczne.
W celu pozyskiwania energii koniecznej do prac nad sztuczną inteligencją prowadzonych przez Łukasiewicz – AI planowane jest wykorzystanie terenów poprzemysłowych do budowy magazynów energii oraz OZE, co wpisuje się w polską transformację energetyczną.
Łukasiewicz – AI ma również w planach otwarcie centrum mocy obliczeniowej oraz rozpoczęcie społecznego programu edukacyjnego „AI for All”.
Źródła: