Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Materiały wideo
Polski startup pokazuje jak zagospodarować blockchain. Rozmowa z Gabrielem Dymowskim [CEO, Doxy Chain]
Zapraszamy na rozmowę z Gabrielem Dymowskim, prezesem i współzałożycielem startupu Doxy Chain i jednocześnie pasjonatem technologii blockchain. Gabriel opowiada nam nie tylko o swojej pasji do tej technologii, ale w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia na czym ona polega, a także jak zagospodarował ją do celów biznesowych i oparł na niej działanie swojego startupu, który wykorzystuje blockchain do zabezpieczania dokumentów u swoich klientów.
Kilka lat wstecz Doxy Chain wziął udział w organizowanym przez środowisko prawnicze Global Legal Hackathon, gdzie pokazał jak za pośrednictwem blockchain można zabezpieczyć bardzo prosty dokument, jakim jest pełnomocnictwo. Pomysł szybko zyskał aprobatę środowiska i wkrótce pojawił się pierwszy inwestor. Obecnie startup z Warszawy chce zostać jednym z rynkowych liderów tzw. smart contracts, które nie tylko pozwolą zabezpieczyć cyfrowo sam dokument, ale również uczynić go „interaktywnym” umożliwiając szereg dodatkowych funkcjonalności.
– Uważamy, że smart contracts mogą się okazać game changerem dla dokumentów – mówi Gabriel Dymowski, współzałożyciel i prezes DoxyChain.
Według dostępnych danych, w najbliższych latach blockchain będzie jednym z najszybciej rosnących sektorów branży IT. W 2021 rynek tych rozwiązań był wart „zaledwie” 5 miliardów dolarów, niemniej pod koniec dekady może osiągnąć wartość 165 miliardów, rosnąć roku do roku ponad 50 procent – tak przynajmniej przewiduje Fortune Business Insights. Kluczowym atutem tej technologii jest praktycznie niemożność jej zhakowania, podmienienia danych czy ich wykradzenia, a każda próba ingerencji w zapisane już bloki danych jest widoczna przez wszystkich uczestników współdzielących ze sobą dane.
Jak wygląda rozwój blockchainowego startupu? Czy trudno jest zbudować zespół i pozyskać doświadczonych ludzi do współpracy? Gdzie rozwijać blockchainowy biznes? Dlaczego blockchain jest prawie niemożliwy do zhackowania i dlaczego za kilka lat rynek będzie oczekiwał od podmiotów korzystania z rozwiązań bazujących na tej technologii?
Dowiecie się słuchając naszego podcastu!
Zagadnienia poruszone podczas rozmowy:
1:40 Łańcuch bloków z danymi. Co to jest blockchain?
5:55 Dlaczego blockchain jest bezpieczny i czy da się zhakować?
7:13 Zabezpieczenie dokumentów i smart contracts – o pomyśle Doxy Chain na wykorzystanie blockchainu do celów biznesowych
11:00 Od inwestowania na giełdzie do założenia własnego startupu – jak powstał Doxy Chain?
15:00 Środowisko blockchainowe w Polsce – małe, ale otwarte i chętne do wzajemnej pomocy
16:00 Pivotowanie pomysłu – wizja startupera kontra oczekiwania klientów 17:20 Polska czy zagranica? Gdzie rozwijać blockchainowy biznes?
18:45 Dobry zespół. O rekrutowaniu doświadczonych pracowników do startupu
20:28 Kto potrzebuje blockachainu w dokumentach: o grupach docelowych (Low hangin’ fruits oraz potencjalni klienci z web 2). Wiedza nt. zastosowania tej technologii w Polsce i za granicą.
24:40 Proof of Concept – testowanie pomysłu w warunkach rynkowych u potencjalnych klientów
26:30 Garść porad jak dobrze się przygotować do prezentacji przed inwestorami oraz do pitchingu
Zobacz też
ESG czyli ekologiczna działalność firmy — czym jest i jak wpływa na zarządzanie biznesem?
Czas trwania:
Luter i egipska księga umarłych – awangardowy biznes wydawniczy z Warszawy zdobywa rynki Bliskiego Wschodu [Manuscriptum]
Czas trwania:
Software house od kuchni. Jak prowadzić biznes w branży IT? Rozmowa z Radosławem Wosikiem [Appstronauts]
Czas trwania:
Rewolucja w diagnostyce nowotworów? Polski startup biotech na drodze do sukcesu [SDS Optic]
Czas trwania:
Druk 3D betonem. Czy wkroczy na plac budowy? Rozmowa z Michałem Kowalikiem [REbuild]
Czas trwania:
Innowacje w biznesie. Czy mogą być receptą na kryzys? Opowiada Zuzanna Mikołajczyk – trener i strateg innowacji w know.how.match.
Czas trwania:
Wzornictwo przemysłowe: jak je wdrażać w firmie? Opowiada Katarzyna Borkowska ze studia projektowego KABO & PYDO
Czas trwania: