Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Materiały wideo
Inne niż wszystkie – polskie gitary z kompozytów zachwycają świat. Rozmowa z Rafałem Perzem [RUF Guitars]
Rafał Perz skutecznie wszedł w bardzo ciasną i mocno konkurencyjną branżę produkcji gitar elektrycznych. W niewielkiej fabryce w Mysiadle pod Warszawą powstają wyjątkowe instrumenty marki RUF, wykonane z niezwykle wytrzymałych kompozytów węglowych o właściwościach akustycznych zbliżonych do najlepszych gatunków drewna. Efekt? Z roku na rok RUF podwaja sprzedaż, a gitary z Polski znajdują swoich nabywców nie tylko w Europie, ale też poza nią, przede wszystkim – w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei, Chinach oraz w krajach Ameryki Południowej.
Polskich producentów gitar mających potencjał do powtarzalnej i skalowalnej produkcji możemy policzyć na palcach jednej ręki. Całkiem niedawno do tego wąskiego grona dołączył RUF Guitars. Dzięki niestandardowemu i innowacyjnemu podejściu do materiałów, a także najwyższej jakości wykonania instrumentów, firma zapewniła sobie przyczółek do sprzedaży na globalnym rynku.
– Od dziecka miałem zacięcie inżynierskie i techniczne, ale interesowałem się muzyką, gitarami, sprzętem muzycznym. Miałem jednak więcej cierpliwości i serca do rozbierania i składania gitar, poprawiania ich, niż grania na nich. Zaczęło się po prostu od grzebania przy gitarach – wspomina Rafał Perz, założyciel RUF Guitars, który jest jednocześnie adiunktem w stopniu doktora na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej, gdzie uczy o mechanice, budowie maszyn i samolotów.
W pewnym momencie Rafał postanowił połączyć te dwa światy, czyli pasję do grzebania przy instrumentach z technologią lotniczą, z którą kompozyty i laminaty są nieodzownie związane. Tak powstała RUF Guitars, jedna z nielicznych firm w Polsce zajmujących się produkcją gitar elektrycznych z prawdziwego zdarzenia, do tego idącą pod prąd branżowej tradycji, gdzie drewno jest kluczowym materiałem wykorzystywanym do produkcji tych instrumentów.
Gitary RUF składają się z najwyższej jakości laminatów węglowych [znanych pod nazwą Ruffaine) Dzięki opracowaniu odpowiednich mieszanek, udało się stworzyć kompozyty odwzorowujące właściwości akustyczne poszczególnych gatunków drewna wykorzystywanych na szeroką skalę w lutnictwie. To sprawia, że gitary polskiego producenta mają nie tylko świetne brzmienie, ale jest ono powtarzalne i identyczne pomiędzy konkretnymi egzemplarzami, czego nawet najlepiej wyselekcjonowanym drewnem nie zawsze da się osiągnąć, chociażby ze względu na różnicę w gęstości. Firma może się również poszczycić autorską technologią laminowania, na którą złożyła wniosek patentowy.
Instrumenty bardzo szybko zwróciły na siebie uwagę podczas debiutu na targach NAMM w Los Angeles w 2022 roku, nie tylko ultra wytrzymałością – jak mówi nasz rozmówca „można po nich nawet skakać” – ale w równym stopniu ponadprzeciętną grywalnością, wysoką jakością wykonania i wyglądem. Do tego wpisują się bardzo mocno w trend zrównoważonego rozwoju, eliminując całkowicie drewno z własnego łańcucha wartości.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Rafałem Perzem, założyciele RUF Guitars, który opowiada o swoim pomyśle na gitary, wyzwaniach biznesowych i marketingowych, a także wzornictwie oraz technologii, która jest fundamentem całego przedsięwzięcia.
Najważniejsze momenty rozmowy:
1:34 Dlaczego i jak wszedłem w produkcję gitar?
3:50 Gitary z kompozytu? Zalety gitar z tworzywa sztucznego i główne wyzwania projektowe, autorska technologia laminowania
9:40 Rozwój biznesu równoległy z pracami B+R, doświadczenia z poprzednich startupów, tworzenie marki, marketing zawczasu
16:55 Odbiór gitar RUF przez globalną społeczność
19:20 Wzornictwo – na początek superstrat i ‘V’-ka
21:20 Pozycjonowanie produktu, produkcja ręczna vs. automatyczna, kontrola jakości, cykl produkcyjny, model sprzedażowy i główne rynki zbytu, finansowanie rozwoju, plany na przyszłość
Zapraszamy do wysłuchania pozostałych podcastów z cyklu „Różne oblicza biznesu”
Zobacz też
Sam poleci i dokona inspekcji. Drony z AI zastępują ludzi. Rozmowa z Vadymem Melnykiem [Dronehub]
Czas trwania:
Rewolucja w diagnostyce nowotworów? Polski startup biotech na drodze do sukcesu [SDS Optic]
Czas trwania:
Druk 3D betonem. Czy wkroczy na plac budowy? Rozmowa z Michałem Kowalikiem [REbuild]
Czas trwania:
Wzornictwo przemysłowe: jak je wdrażać w firmie? Opowiada Katarzyna Borkowska ze studia projektowego KABO & PYDO
Czas trwania:
Rozwijanie niszowego biznesu z potencjałem wzrostu. Rozmowa z Marcinem Małeckim, prezesem Browaru Maryensztadt
Czas trwania: