Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Marcin Wawrzyniak, Bartosz Korbus, Adam Jędrzejewski, Michał Bitner, Tadeusz Błachnio, Wojciech Brudziana, Dominika Nowosińska, Katarzyna Sobiech-Grabka
Analiza techniczna, prawna, ryzyk oraz analiza rynku (5 biuletyn PPP)
Seria: Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Rodzaj publikacji: Poradnik
Rok wydania: 2012
Język: PL
ISBN: 978-83-7633-195-9
Pobierz wybrany format publikacji:
Jednym z kluczowych zadań publikacji pt. „Biuletyn partnerstwa publiczno-prywatnego”, wydawanej w ramach projektu systemowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Partnerstwo publiczno-prywatne” jest przekazanie wiedzy na temat kolejnych kroków realizacji projektów ppp. W niniejszym numerze, po prezentacji podstawowych informacji na temat ppp (nr 1), zarysowaniu roli ppp w realizacji polityki podmiotów publicznych (nr 2), wprowadzeniu do zagadnień analizy przedrealizacyjnej oraz analizy ekonomiczno- finansowej (nr 3 i 4), przychodzi czas na informację na temat analizy technicznej tego typu projektów, analizy prawnej oraz analizy ryzyk. We wszystkich działaniach przygotowawczych, jak i związanych z oceną realizacji kontraktu przez partnera prywatnego, szczególnie w projektach charakteryzujących się większą skalą i dużym stopniem skomplikowania, posiłkowanie się wsparciem doradcy technicznego, prawnego czy ekonomicznego jest nieodzowne. Z tego powodu przedstawiamy również informacje ułatwiające określenie zadań doradców, także w kontekście kontraktowania ich usług. Nawet najlepiej przeanalizowany w kontekście interesu publicznego projekt ppp może nie doczekać się realizacji, jeśli zabraknie etapu konsultacji przedsięwzięcia z rynkiem tj. testu rynku. Otwarta konsultacja z potencjalnymi inwestorami, w tym instytucjami finansowymi, może pozwolić na modyfikację pierwotnych założeń przedsięwzięcia tak, aby zwiększyć szansę na komercyjne i finansowe zamknięcie postępowania przetargowego zmierzającego do wyłonienia partnera prywatnego lub koncesjonariusza. Jak poucza polska praktyka, tylko niewielka część przedsięwzięć może liczyć na taki finał, zatem istotne jest stosowanie testu rynku w większym zakresie niż dotychczas.
Spis treści
I. Wstęp
II. Analiza techniczna, prawna, ryzyk oraz analiza rynku
2.1 Analiza techniczna przedsięwzięcia ppp. Zakres i rola doradztwa technicznego w projektach realizowanych wspólnie z sektorem prywatnym
2.2 Doradztwo techniczne w projektach ppp okiem konsultanta
2.3 Analiza prawna przedsięwzięcia ppp. Zakres i rola doradztwa prawnego
2.4 Analiza rynku – test wykonalności rynkowej
2.5 Analiza ryzyka w projektach partnerstwa publiczno-prywatnego
III. Ppp w praktyce
3.1 Partnerstwo publiczno-prywatne w infrastrukturze transportowej na przykładzie parkingów miejskich
3.2 Relacja z panelu ekspertów przeprowadzonego przez NIK w związku z kontrolą realizacji przedsięwzięć w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego w dniu 7 listopada 2012 r.
IV. Sprawozdanie z realizacji projektu systemowego
4.1 Przyznano nagrody w pierwszej edycji Konkursu 3P
V. ABC ppp
5.1 Ppp a dług publiczny w świetle nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Zasady ewidencjonowania wydatków z tytułu umowy o ppp.