Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Jerzy Hausner, Bożena Lublińska-Kasprzak, Paweł Rabiej, Paweł Prus
Jak wspierać branże i firmy w walce z dekoniunkturą
Pobierz wybrany format publikacji:
W dobie postępującej globalizacji gospodarczej polskie firmy narażone są nie tylko na różnego rodzaju niepewności występujące w lokalnym środowisku makroi mikroekonomicznym, lecz także na wahania koniunktury światowej i europejskiej. Ryzyka te wymagają szybkiej identyfikacji, kompleksowej analizy oraz rzetelnej oceny.
Lepiej monitorować, wcześnie ostrzegać i szybko reagować, niż leczyć skutki – pomagać firmom i branżom zagrożonym upadłością. Rezultatem tego podejścia jest Instrument Szybkiego Reagowania – pilotażowy projekt Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pokazuje on, jak wielkie praktyczne znaczenie w zwiększaniu stabilności działania polskich firm, w szczególności małych i średnich, mają narzędzia analityczne ułatwiające podejmowanie decyzji w warunkach zwiększonego ryzyka.
Doświadczenia płynące z projektu dostarczają wielu inspiracji na temat efektywnych sposobów interwencji państwa w okresie spowolnienia koniunktury. Są one również punktem wyjścia do stworzenia w Polsce nowoczesnego systemu wczesnego ostrzegania firm i wczesnego reagowania na wahania koniunktury.
Spis treści
1. Państwo powinno umieć mądrze interweniować
2. Bez trafnej diagnozy nie ma szans na rozwój
3. Szybkie reagowanie pilnie potrzebne
4. To jeszcze nie koniec problemów polskich firm
5. Rekomendacje
Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować