16 grudnia 2024 r.
Podsumowanie cyklu wideokonferencji Idea Rozwoju Twojego Biznesu
Zakończyła się czwarta edycja cyklu spotkań online dla przedsiębiorców „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”. Wideokonferencje organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii miały na celu przybliżenie polskim przedsiębiorcom najnowszych regulacji oraz praktycznych rozwiązań wspierających prowadzenie biznesu. W spotkaniach wzięło udział ponad 15 tys. osób.
Na dziesięciu spotkaniach wchodzących w skład cyklu poruszano najbardziej aktualne tematy związane z prowadzeniem biznesu. Wideokonferencje, które odbywały się w listopadzie i grudniu, stanowiły doskonałą okazję dla przedsiębiorców do zdobycia aktualnej wiedzy oraz praktycznych wskazówek dotyczących prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej w zmieniających się warunkach.
W ramach cyklu poruszono wiele istotnych tematów, takich jak ulgi dla przedsiębiorców, zmiany w PKD, nowe wymogi dotyczące cyberbezpieczeństwa, taksonomia UE, certyfikacja wykonawców zamówień publicznych czy pakiet deregulacyjny. Podczas wideokonferencji wystąpiło 31 ekspertów z 15 instytucji. Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w nich ponad 15 tys. osób.
Czego dotyczyły wideokonferencje?
Pierwsze spotkanie było poświęcone możliwościom finansowania, inwestycji i wsparcia firm w trudnej sytuacji ekonomicznej. Eksperci ARP przedstawili rozwiązania, które mogą pomóc firmom przetrwać kryzys gospodarczy i utrzymać płynność finansową. Opowiedzieli m.in. o pożyczkach z gwarancją InvestEU, inwestycjach w specjalnych strefach ekonomicznych oraz przybliżą główne założenia programu Polityka Nowej Szansy, którego celem jest wsparcie firm w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Z kolei podczas drugiej konferencji, uczestnicy dowiedzieli się, jakie konkretne formy wsparcia finansowego oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego. W pełnej przydatnych wskazówek prezentacji, eksperci zaprezentowali narzędzia i strategie finansowania dużych inwestycji oraz wspierania ekspansji polskich firm na rynku krajowym i międzynarodowym.
Uczestnicy wideokonferencji mogli również poznać praktyczne rozwiązania związane z ulgami w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Przedstawiono takie rozwiązania jak ulga na start, preferencyjne składki, mały ZUS+ oraz wakacje składkowe, które mogą znacząco odciążyć nowe firmy.
Ważnym elementem cyklu było także spotkanie na temat cyberbezpieczeństwa, które wprowadziło uczestników w problematykę cyberzagrożeń, z jakimi mierzą się małe i średnie przedsiębiorstwa i uświadomiło im znaczenie ochrony danych oraz dostosowania działalności do nowych wymogów wynikających z dyrektywy NIS2.
Nie zabrakło również tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem i ekologicznymi inwestycjami. Eksperci omówili zasady Taksonomii UE, która wspiera zielone inwestycje i odpowiedzialne prowadzenie biznesu i przedstawili praktyczne wskazówki, jak dostosować działalność do nowych wymogów ekologicznych.
Podczas kolejnych spotkań przedsiębiorcy poznali korzyści płynące z certyfikacji wykonawców zamówień publicznych, co może być szansą dla MŚP na zwiększenie udziału w przetargach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również propozycje pakietu deregulacyjnego, który ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom zarówno zakładania działalności gospodarczej, jak i jej dalszego funkcjonowania. Uczestnicy poznali proponowane rozwiązania, jak cyfrowe umowy leasingowe, szybsze procedury administracyjne i skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców.
Przedostatnie spotkanie cyklu dotyczyło zharmonizowanych zasad wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Zmienione przepisy kładą nacisk na ochronę środowiska, a eksperci wyjaśnili, jak nowe regulacje wpłyną na działalność polskich firm budowlanych.
Cykl zakończyło spotkanie poświęcone Krajowemu Systemowi e-Faktur, który od 2026 roku stanie się obowiązkowy. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak skutecznie przygotować swoje firmy do tej zmiany.
Cykl wideokonferencji „Idea Rozwoju Twojego Biznesu 2024” był nie tylko źródłem rzetelnej wiedzy, ale również inspiracją do działania dla wielu polskich przedsiębiorców. Wydarzenia te pozwoliły lepiej zrozumieć zmieniające się przepisy i trendy rynkowe oraz znaleźć odpowiedzi na wyzwania współczesnego biznesu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w spotkaniach i zapraszamy do śledzenia kolejnych inicjatyw PARP, które wspierają rozwój polskich przedsiębiorstw.
Wideokonferencje można obejrzeć na stronie PARP oraz na YouTube.