Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Jacek Szut, Maciej Bukowski, Jacek Pokorski, Izabela Fortuniak, Anna Dławichowska, Adam Rybkowski
Analiza wybranych działań POIR oraz POPW na poziomie sektorowym i makroekonomicznym za pomocą modelu makroekonomicznego
Pobierz wybrany format publikacji:
Dotychczas większość badań ewaluacyjnych skupia się na bezpośrednich odbiorcach pomocy publicznej. Nie jest to błędem, ale jednocześnie nie pokazuje w pełni efektów interwencji publicznej.
Dlatego wspólnie z ekspertami WiseEuropa oraz Ecorys Sp. z o.o. pochyliliśmy się nad tym zagadnieniem i przy pomocy modelu VESPA (należy do rodziny dynamicznych, stochastycznych modeli równowagi ogólnej) sprawdziliśmy wpływ wybranych działań PO IR oraz PO PW na Polską gospodarkę.
Interesował nas takie obszary jak: PKB, inwestycje, rynek pracy, produktywność i płace, kapitał i zyski, badania i rozwój, handel zagraniczny i finanse publiczne oraz oddziaływanie na różne sektory gospodarki. Ponadto analizy uzupełniliśmy o oszacowanie wpływu interwencji na środowisko naturalne oraz zbadaliśmy znaczenie tarczy antykryzysowej w jej części, za którą odpowiadała PARP.
Szczegółowy opis wyników badania znajdziecie Państwo w raporcie, ale w tym miejscu możemy napisać, że interwencja PARP w wyżej wymienionych obszarach okazała się skuteczna. Silniejsze i trwalsze efekty osiągnięto wspierając firmy pochodzące w województw Polski Wschodniej, czego powodem był relatywnie większy rozmiar udzielanego wsparcia do rozmiaru i stopnia innowacyjności regionalnej gospodarki. Dużą skutecznością wyróżniały się działania PARP podejmowane w odpowiedzi na pandemię Covid-19.
Spis treści
- Streszczenie
- Kontekst i cele badania
- Wyniki badania
- Rekomendacje
- Spis tabel
- Spis wykresów
- Aneks – Założenia modelu