Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Michał Thlon, Magdalena Marciniak-Piotrowska, Monika Antonowicz, Katarzyna Dziedzic, Łukasz Macioch, Bartosz Nowicki, Maciej Piotrowski, Rafał Sieradzki, Dorota Thlon, Anna Lewandowska, Krzysztof Krystowski
Benchmarking klastrów w Polsce – edycja 2022
Raport dostarcza informacji na temat obecnego poziomu rozwoju klastrów w Polsce, zarówno tych, które posiadają status Krajowego Klastra Kluczowego, jak i pozostałych. Badaniem objęto 41 klastrów, w tym 642 członków klastrów.
Seria: Benchmarking klastrów
Rodzaj publikacji: Raport
Rok wydania: 2022
Język: PL , EN
ISBN: 978-83-7633-447-9
Pobierz wybrany format publikacji:
Zapraszamy Państwa do lektury raportu z najnowszej - VI już edycji - badania „Benchmarking klastrów w Polsce – edycja 2022”, zrealizowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Raport dostarcza informacji na temat obecnego poziomu rozwoju klastrów w Polsce, zarówno tych, które posiadają status Krajowego Klastra Kluczowego, jak i pozostałych. Badaniem objęto 41 klastrów, w tym 642 członków klastrów.
Badanie objęło okres analizy zjawisk na przestrzeni lat 2020 i 2021. Na podstawie wyników uzyskanych w badaniu można stwierdzić, że silną stroną polskich klastrów jest przede wszystkim obszar dotyczący procesów klastrowych (procesy zarządcze, komunikacja, aktywność rynkowa i marketingowa, ponadto oddziaływanie na środowisko przyrodnicze, wpływ na kształtowanie warunków otoczenia oraz potencjał umiędzynarodowienia. Do najsłabszych stron klastrów można zaliczyć zasoby finansowe i infrastrukturalne oraz rozwój innowacji.
W stosunku do wyników edycji 2020 najlepsze klastry (benchmark) poprawiły swoją pozycję w każdym z obszarów benchmarkingu. W przypadku mediany (w znacznie większym stopniu obrazuje sytuację całej zbiorowości klastrów) również odnotowano poprawę sytuacji dla każdego z obszarów. Warto zwrócić uwagę, iż obszary relatywnie słabe w poprzedniej edycji benchmarkingu (zasoby klastra, wyniki klastra, internacjonalizacja klastra), pozostają również najsłabsze w obecnym badaniu.
W ramach badania opracowane zostały m.in. dobre praktyki działalności klastrów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które znajdą Państwo w rozdziale 7. Pojawił się także nowy rozdział Analizy międzybranżowe. Raport zawiera także szereg rekomendacji zarówno dla koordynatorów klastrów jak i dla instytucji administracji publicznej. Zachęcamy do lektury raportu!
Spis treści
- Wstęp
- Słownik kluczowych pojęć
- Streszczenie
- Summary
- Wprowadzenie metodologiczne
- Wyniki badania
- Dobre praktyki funkcjonowania klastrów
- Analizy międzybranżowe
- Wnioski
- Rekomendacje
- Załączniki