Pomiń nawigację

Autorzy: Anna Hrycaj, Patryk Filipiak, Patrycja Makuch, Bartosz Sierakowski

Poradnik o restrukturyzacji i upadłości dla przedsiębiorców

SWO

Rodzaj publikacji: Poradnik

Rok wydania: 2024

Język: PL

więcej

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Poradnik o restrukturyzacji i upadłości nie jest broszurą, którą należy przeczytać od początku do końca. Jest to raczej zestawienie różnych informacji zawartych w poszczególnych rozdziałach poradnika, do którego należy sięgać wówczas, gdy pojawi się problem opisany w poszczególnych rozdziałach poradnika.

Każdy, kto uznał, że powinien zaopatrzyć się w tę publikację, powinien jednak rozpocząć od przeczytania rozdziału pierwszego części pierwszej, który wyjaśnia ogólnie, o co chodzi w restrukturyzacji i upadłości oraz – czym jest niewypłacalność. Do dalszych rozdziałów należy sięgać dopiero w razie konkretnej potrzeby. Jeżeli więc przedsiębiorca uzna na podstawie wstępnej lektury, że jest zagrożony niewypłacalnością albo nawet jest już niewypłacalny i będzie chciał otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne, to z rozdziału trzeciego dowie się, co takie postępowanie będzie dla niego oznaczało, jakie przyniesie mu korzyści (np. ochrona przed egzekucją, możliwość wypowiedzenia umów, restrukturyzacji zatrudnienia itd.), ale też jakie ryzyka się z nim wiążą (np. pozbawienie zarządu majątkiem). Jeżeli przedsiębiorca nie zdecyduje się na postępowanie restrukturyzacyjne, a jest już niewypłacalny, to musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Jak to zrobić oraz co się będzie działo w postępowaniu upadłościowym – wyjaśniamy w rozdziale czwartym pierwszej części poradnika.

Część druga poświęcona jest zagadnieniom trudności finansowych kontrahenta przedsiębiorcy. To jest nieodłączne ryzyko działalności gospodarczej. Kontrahentami przedsiębiorców są albo inni przedsiębiorcy, albo konsumenci. Jedni i drudzy mogą stać się niewypłacalni i ogłosić upadłość. Wobec tego w rozdziale piątym wyjaśniamy, co dla przedsiębiorcy oznacza restrukturyzacja albo upadłość jego kontrahenta, a w szóstym – podpowiadamy, jak w takiej sytuacji najlepiej zadbać o własne interesy. Najistotniejszą część rozdziału szóstego stanowi opis procedury zgłaszania wierzytelności w postępowaniu upadłościowym.

Niniejszy poradnik dla przedsiębiorców w okresowych trudnościach został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „System wczesnego ostrzegania MMŚP w okresowych trudnościach". 

Spis treści

Część 1. Trudności finansowe przedsiębiorcy 

1. Czym jest postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne?

2. Krajowy Rejestr Zadłużonych

3. Postępowania restrukturyzacyjne

4. Postępowanie upadłościowe

5. Oddłużenie

Część 2. Trudności finansowe kontrahenta przedsiębiorcy

1. Ograniczenia, które dotkną przedsiębiorcę w sytuacji, gdy jego kontrahent otworzy postępowanie restrukturyzacyjne albo ogłosi upadłość

2. Prawa i obowiązki wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym

3. Zgłaszanie wierzytelności

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Ewaluacja efektów wsparcia udzielonego w ramach Funduszy Norweskich 2014-2021

Ewaluacja

Ewaluacja efektów wsparcia udzielonego w ramach Funduszy Norweskich 2014-2021

Zobacz
Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2025)

Raport

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (styczeń 2025)

Zobacz
Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (grudzień 2024)

Raport

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (grudzień 2024)

Zobacz

Polecane artykuły

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować