Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Jacek Liwiński, Urszula Sztanderska
Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie
Seria: Z wiekiem na plus
Rodzaj publikacji: Poradnik
Rok wydania: 2010
Język: PL
ISBN: 978-83-932446-5-2
Pobierz wybrany format publikacji:
Starzenie się ludności i niska dzietność od ponad 20 lat są traktowane w Europie Zachodniej jako zagrożenie dla rynku pracy. Związany z nimi spadek zasobów siły roboczej grozi w nieodle głej perspektywie poważnym niedoborem pracowników i załamaniem systemu emery talnego. Rosnąca świadomość tego problemu zmienia cele polityki rynku pracy. W wielu krajach jednym z głównych priorytetów tej polityki jest zwiększenie aktywności zawodowej osób star szych, a zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie uważa się za istotny czynnik sprzyjający jego osiągnięciu.
Zarządzanie wiekiem to element zarządzania zasobami ludzkimi, a dokładniej: element za rządzania różnorodnością. Polega ono na realizacji różnorodnych działań, które pozwalają na bardziej racjonalne i efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach dzięki uwzględnianiu potrzeb i możliwości pracowników w różnym wieku.
Chcemy zaproponować firmom szeroki katalog działań, które służą zarządzaniu wiekiem w przed siębiorstwie. Ponieważ w perspektywie najbliższych 10-20 lat pracodawcy będą musieli zmierzyć się ze zmniejszeniem liczby kandydatów do pracy, nasze propozycje skupiają się na szansach, jakie daje zatrudnianie osób starszych. To w tej grupie istnieją bowiem największe rezerwy za trudnienia. Dość wspomnieć, że w większości „starych” krajów członkowskich Unii Europejskiej udział zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata dawno przekroczył 50% (w Szwecji wynosi ponad 70%), podczas gdy w Polsce sięga zaledwie 31,6%.
Spis treści
1. Wstęp
2. Powody stosowania zarządzania wiekiem
3. Obszary i narzędzia zarządzania wiekiem
4. Pojedyncze działania czy system zarządzania wiekiem?
5. Korzyści dla przedsiębiorstw
6. Czynniki sukcesu wdrożenia zarządzania wiekiem