Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Autorzy: Praca zbiorowa
Identyfikacja obszarów priorytetowych transformacji cyrkularnej przedsiębiorstw
Identyfikacja priorytetowych działań na drodze do cyrkularnej transformacji przedsiębiorstwa nie jest rzeczą prostą. Wymaga znajomości zarówno charakterystyki przedsiębiorstwa, sektora w którym działa jak i samej koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. Często przedsiębiorstwa powielają standardy rynkowe zamiast decydować się na dopasowane działania, które mogą poprawić ich konkurencyjność w branży. Niniejsza publikacja proponuje sposoby, które mogą ułatwić podjęcie decyzji na temat najistotniejszych kroków w kierunku zamykania obiegów gospodarczych przedsiębiorstwa.
Takim narzędziem, które może pomóc przedsiębiorcom podejmować decyzje odnośnie maksymalizacji wartości ekonomicznej zasobów jest hierarchia postępowania z zasobami. Pokazuje rozwiązania cyrkularne, które można wykorzystać na każdym etapie cyklu życia produktów, począwszy od ich projektowania, przez użytkowanie, aż po ich ponowne wykorzystanie lub recykling.
Poradnik stara się w praktyczny sposób zwrócić uwagę na optymalne działania w ramach transformacji cyrkularnej. W związku z tym, w celu zdiagnozowania obszarów priorytetowych, sugerowane jest wykorzystanie danych przedsiębiorstwa na temat przepływów zasobów i środków pieniężnych w jego ekosystemie. Przykładowe schematy przepływów wraz ze zidentyfikowanymi rozwiązaniami mają na celu pomóc czytelnikom w wyborze działań o największym potencjale.
Każda branża charakteryzuje się innymi priorytetami i potencjałem w zakresie zamykania obiegów materiałowych i energetycznych dlatego Autorzy prezentują też istotne kierunki działań w transformacji cyrkularnej w wybranych sektorach gospodarki takich jak: rolnictwo, opieka zdrowotna, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, gospodarowanie odpadami, górnictwo i wydobycie, sektor usług finansowych oraz transportu i logistyki. Omawiają też zalecane działania względem konkretnych rodzajów produktów i materiałów.
Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty możliwe jest podjęcie decyzji biznesowych pozwalających na szybszą i pełniejszą transformację cyrkularną przedsiębiorstwa.
Mamy nadzieję, że wskazówki zwarte w niniejszym opracowaniu pozwolą na efektywne wdrożenie modelu gospodarki obiegu zamkniętego a tym samym przyczynią się do ekonomicznego sukcesu przedsiębiorstwa.
Poradnik „Identyfikacja obszarów priorytetowych transformacji cyrkularnej przedsiębiorstw” został opracowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na potrzeby realizacji projektu „Akademia Transformacji Cyrkularnej dla Biznesu”.
Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Wstęp
- Metoda wyboru obszarów priorytetowych
2.1. Czynniki wyboru obszarów priorytetowych
2.2. Hierarchia postepowania z zasobami jako narzędzie identyfikacji priorytetów transformacji cyrkularnej
2.3. Schemat optymalizacji działań cyrkularnych
2.4. Monitorowanie skuteczności zamykania obiegów gospodarczych
- Identyfikacja możliwości zamykania obiegów gospodarczych w oparciu o przepływ zasobów
3.1. Proces diagnozy przepływu zasobów
3.2. Przykłady identyfikacji pożądanych działań cyrkularnych
- Istotne obszary zamykania obiegów gospodarczych
4.1. Zamykanie obiegów gospodarczych w podstawowych sektorach gospodarki
4.2. Zamykanie obiegów gospodarczych w podziale na rodzaje produktów i materiałów
- Podsumowanie
Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować