Pomiń nawigację

Autorzy: Praca zbiorowa

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (maj 2024)

Rynek pracy i edukacja

Seria: Rynek pracy, edukacja, kompetencje - raporty miesięczne

Rodzaj publikacji: Raport

Rok wydania: 2024

Język: PL

Pobierz wybrany format publikacji:

Zobacz: Zasady korzystania z publikacji PARP

Zachęcamy do lektury kolejnego numeru miesięcznika „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”, w którym znajdą Państwo najważniejsze informacje z krajowego, europejskiego i globalnego rynku pracy oraz podsumowania wybranych artykułów i raportów opublikowanych w maju 2024 r.

Ukazało się m.in. kilka opracowań na temat najmłodszego pokolenia na rynku pracy. Wyniki badań i analiz potwierdzają, że konieczna jest  ściślejsza współpraca systemu edukacji z szeroko pojętym rynkiem pracy („Młodzi nie czują się przygotowani do wejścia na rynek pracy”), aby młody człowiek rozpoczynający życie zawodowe był lepiej przygotowany do czekających go zadań a pracodawca miał satysfakcję i korzyść z pozyskania kompetentnego pracownika.

Na potrzebę tworzenia partnerstw pomiędzy szkołami zawodowymi (uczelniami) a przedsiębiorcami mających na celu przyspieszenie podnoszenia kwalifikacji potencjalnych pracowników oraz zastosowanie nabytych kwalifikacji w praktyce wskazuje także autorka raportu „Pokolenie Z a zielone umiejętności”, przygotowanego dla Polskiej Zielonej Sieci w oparciu o wyniki badań własnych. Warto zauważyć, że choć młodzi respondenci wykazali się nikłą wiedzę na temat zielonych kompetencjach, są oni bardzo zainteresowani kwestiami klimatycznymi i chętni do podnoszenia „zielonych” kompetencji.

Problemom młodych osób poświęcony jest również raport Eurofound (Becoming adults: Young people in a post-pandemic world). Jego autorzy również wskazują na potrzebę wsparcia młodych w różnych obszarach.

Na koniec chcemy zwrócić Państwa uwagę na coroczny raport Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound), podsumowujący wyniki badań Fundacji na temat zmian w zakresie egzystencji Europejczyków i kluczowych czynników, które kształtują codzienne życie i pracę mieszkańców. W opracowaniu poruszono wiele zagadnień, m.in. kwestię rosnącego niedoboru siły roboczej i inicjatyw mających na celu jego rozwiązanie, wpływu czynników stresogennych w miejscu pracy na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, płacy minimalnej w państwach członkowskich UE czy wyzwań związanych z zapewnieniem niedrogich mieszkań.  

Zapraszamy oczywiście do skorzystania ze wszystkich przywołanych w miesięczniku materiałów, co ułatwią linki do publikacji źródłowych.

Spis treści

  • Kluczowe dane
  • Rynek pracy w Polsce
  • Europejski rynek pracy          
  • Przegląd publikacji

Inne publikacje, które mogą Cię zainteresować

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (kwiecień 2024)

Raport

Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań (kwiecień 2024)

Zobacz

Polecane artykuły

Kilkaset kursów online i tysiące szkoleń stacjonarnych dla Ciebie

Inne dofinansowana, które mogą Cię zainteresować