Udzielamy informacji o programach pomocowych realizowanych przez PARP.
Informujemy, że w naborze wniosków w 2025 r. do Działania FEPW.01.04 Wzornictwo w MŚP, dedykowanym przedsiębiorczym kobietom w ramach Kryterium nr 1 „Kwalifikowalność wnioskodawcy” ocenie podlega, czy,
„4*. Wnioskodawca jest:
1) kobietą prowadzącą działalność gospodarczą albo
2) przedsiębiorcą, w którym kobieta jest wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki, ujawnionym we właściwym rejestrze co najmniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, o ile dany podmiot prowadzi działalność zgodnie z tym rejestrem dłużej niż 6 miesięcy lub, jeżeli podmiot prowadzi działalność krócej niż 6 miesięcy, na dzień wpisania podmiotu do rejestru albo
3) przedsiębiorcą, w którym kobieta jest wspólnikiem i członkiem organu zarządzającego albo akcjonariuszem i członkiem organu zarządzającego, ujawnionym we właściwym rejestrze co najmniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie, o ile dany podmiot prowadzi działalność zgodnie z tym rejestrem dłużej niż 6 miesięcy lub, jeżeli podmiot prowadzi działalność krócej niż 6 miesięcy, na dzień wpisania podmiotu do rejestru.
Ocena kryterium będzie dokonywana na podstawie danych zawartych we wniosku o dofinansowanie oraz ogólnodostępnych rejestrach, w tym w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz bazie internetowej REGON”.
A zatem wnioskodawca musi być kobietą prowadzącą działalność gospodarczą, lub przedsiębiorcą, w którym kobieta jest wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki, lub przedsiębiorcą, w którym ta sama kobieta jest wspólnikiem i członkiem organu zarządzającego albo ta sama kobieta jest akcjonariuszem i członkiem organu zarządzającego.
Aby kryterium nr 1 w tym zakresie było spełnione, kobieta ta musi być ujawniona w odpowiednim rejestrze przynajmniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność krócej niż 6 miesięcy, kobieta musi być ujawniona w rejestrze w tym samym dniu, w którym dokonano wpisu podmiotu do rejestru.
Wzornictwo w MŚP
Przeprowadzenie audytu wzorniczego, opracowanie strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie w przedsiębiorstwie.
-
8 kwietnia 2025
Ogłoszenie konkursu
-
29 kwietnia 2025
Start składania wniosków
-
29 lipca 2025
Koniec przyjmowania wniosków
Maksymalne dofinansowanie
3 000 000 PLN
Zasięg terytorialny projektu
Polska Wschodnia
Dla kogo
Dla kobiet
Szczegóły dofinansowania
Szczegółowy opis
Kompleksowe wsparcie MŚP z Polski Wschodniej dedykowane przedsiębiorczym kobietom w zakresie wykorzystania procesów wzorniczych w celu lepszego dostosowania firm do potrzeb, wymagań i oczekiwań klientów oraz zwiększenia atrakcyjności oferowanych przez nie produktów i usług, co w efekcie przyczyni się do poprawienia ich pozycji rynkowej.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej, prowadzone przez przedsiębiorcze kobiety.
Finansowaniem zostaną objęte wydatki przeznaczone na opracowanie strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie w przedsiębiorstwie.
- koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i opracowaniem strategii wzorniczej,
- koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej,
- nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane,
- nabycie oprogramowania i innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej,
- koszty robót i materiałów budowlanych, o ile są bezpośrednio związane z instalacją maszyn i urządzeń, a ich wartość nie przekracza 10% wartości środków trwałych nabywanych w projekcie,
- koszty usług szkoleniowych,
- koszty ustanowienia oraz utrzymania zabezpieczenia zaliczki.
Ile możesz otrzymać?
Możesz otrzymać maksymalnie
3 000 000 PLN
Wsparcie wyniesie do 85% wartości projektu, co oznacza, że Twój wkład to co najmniej 15% całkowitego kosztu projektu
Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami naboru:
Nie masz pewności, czy to odpowiedni program finansowania dla twojej firmy?
Napisz lub zadzwoń na infolinię 22 574 07 07 lub 801 332 202
Masz pytania dotyczące finansowania
Wzornictwo w MŚP?
Zapytaj eksperta o szczegóły
Dyżury eksperta
22 574 07 07 lub 801 332 202 w komunikatach IVR prosimy wybrać 5 następnie 5
poniedziałek:
10:00 – 12:00
Dokumenty
- Ogłoszenie o naborze
- Regulamin wyboru projektów
- Kryteria wyboru projektów
- Minimalny zakres strategii wzorniczej
- Katalog wspólnych obszarów inteligentnych specjalizacji regionów Polski Wschodniej
- Lista miast średnich tracących funkcje społeczno - gospodarcze
- Lista gmin zagrożonych trwałą marginalizacją
- Pobierz wszystko
-
Warunki zwrotu dotacji warunkowej
Załącznik nr 4 -
Oświadczenie Beneficjenta dot. VAT - częściowe
Załącznik nr 5 -
Oświadczenie Beneficjenta dot. VAT
Załącznik nr 5 -
Wyciąg z zapisów z Podręcznika w zakresie informacji i promocji
Załącznik nr 6 -
Wykaz pomniejszeń
Załącznik nr 7 -
Rejestr ryzyk w projekcie
Załącznik nr 8 -
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych/Klauzula informacyjna
Załącznik nr 9 - Pobierz wszystko
FAQ
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów dofinansowanie mogą otrzymać projekty polegające na przeprowadzeniu audytu wzorniczego oraz opracowaniu strategii wzorniczej, a następnie wdrożeniu strategii wzorniczej, tj. przeprowadzenie działań z wykorzystaniem procesów projektowania obejmujących projektowanie, prototypowanie i testowanie wdrażanego produktu, których końcowym rezultatem będzie wprowadzenie na rynek innowacji. Przebieg procesu wzorniczego opisuje Regulamin wyboru projektów wraz załącznikami - dokument Minimalny zakres strategii wzorniczej (zał. nr 4 do RWP) oraz Instrukcja wypełniania wniosku (zał. nr 3 do RWP).
W zakresie pytania, jaki procent kosztów kwalifikowanych w projekcie powinny stanowić koszty usług doradczych odpowiadamy poniżej.
Jeżeli projekt nie zawiera prawidłowo zaplanowanych usług doradczych wskazanych w § 2 Regulaminu wyboru projektów, tj.: kosztów usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i opracowaniem strategii wzorniczej, oraz kosztów usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej, obejmujących projektowanie, prototypowanie i testowanie wdrażanego produktu, natomiast, zawiera głównie koszty objęte regionalną pomocą inwestycyjną, czyli nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane, wówczas projekt ma charakter inwestycyjny i dlatego nie jest zgodny z celem i zakresem działania i nie będzie kwalifikował się do wsparcia. Dokumentacja konkursowa nie określa procentowego udziału usług doradczych w kosztach ogółem, ze względu na zróżnicowanie projektów, złożoność wymaganego procesu projektowego oraz koniecznych zakupów w celu wdrożenia innowacji w firmie.
Poniżej publikujemy przykładowy Harmonogram rzeczowo-finansowy, który obrazuje schematycznie przebieg procesu wzorniczego oraz zakres rzeczowy i finansowy projektu. Proszę pamiętać, że jest to jedynie ogólny, przykładowy opis projektu, który nie może stanowić podstawy do jego kopiowania.
Harmonogram rzeczowo-finansowy (HRF) dla wniosku: FEPW.01.04-IP.01-…./25
Zadanie
Nazwa zadania
[przykładowa nazwa zadania]
Przeprowadzenie audytu, opracowanie strategii wzorniczej oraz wdrożenie strategii wzorniczej - faza projektowania, prototypowania i testowania wdrażanego produktu
Data rozpoczęcia i zakończenia zadania
[przykładowe daty] 1 lipca 2025 r. – 1 lipca 2026 r.
Opis planowanych prac [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 41-42 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie o specyficzne dla danego projektu informacje, dane, opis działań]
Zakres zadania obejmuje przeprowadzenie audytu wzorniczego oraz opracowanie strategii wzorniczej. Zadanie zostało zrealizowane poprzez zakupienie usługi doradczej związanej z przeprowadzeniem audytu wzorniczego oraz opracowaniem strategii wzorniczej od wykonawcy Firmy X. Data podpisania umowy z wykonawcą audytu i strategii ………….Daty realizacji usługi wykonania audytu: ………, daty realizacji usługi opracowania strategii wzorniczej………Zakres usługi jest zgodny z załącznikiem nr 4 do Regulaminu wyboru projektów „Minimalny zakres strategii wzorniczej” i obejmuje: ………..
Wyboru wykonawcy audytu i strategii wzorniczej dokonano zgodnie z zachowaniem zasad przejrzystości i uczciwej konkurencji oraz wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Wybrany wykonawca spełnia wszystkie warunki określone w regulaminie wyboru, w tym posiada kadrę projektową dysponującą wykształceniem wyższym w zakresie projektowania i doświadczeniem w projektowaniu, zgodnie z Regulaminem Wyboru Projektów.
W ramach zadania zaplanowano również przeprowadzenie usług niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej, obejmujących projektowanie wzornicze produktu, jego prototypowanie i testowanie.
W ramach projektowania zaplanowano następujące etapy:
opracowanie założeń projektowych opracowywanego produktu, stworzenie specyfikacji projektowej produktu, opracowanie obliczeniowo-techniczne, opracowanie cech użytkowych, estetycznych i technicznych produktu, opracowanie wariantów produktu (…).
Etap prototypowania obejmuje: opracowanie prototypów dla poszczególnych wariantów produktu, kontrola jakości prototypów, (…).
Etap testowania obejmuje: testowanie prototypów, doskonalenie i dokumentowanie, wybór prototypu (…). Po zakończeniu testów i wprowadzeniu ewentualnych poprawek projekt będzie gotowy do wdrożenia.
Wydatki rzeczywiście ponoszone
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 42-46 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano jedynie przykładowe wartości]
Nazwa wydatku
Zakup usługi przeprowadzenia audytu oraz opracowanie strategii wzorniczej
Kategoria kosztu
Koszty usług doradczych związanych z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i opracowaniem strategii wzorniczej
Wydatki ogółem
30 750.00 zł
Wydatki kwalifikowalne
25 000.00 zł
w tym VAT
0,00 zł
Dofinansowanie
21 250,00 zł
% dofinansowania
85,00
Uzasadnienie wydatku, szacowanie, sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz źródła danych, na podstawie których określono kwotę wydatku [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 47-49 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
Konieczność zakupu usługi wynika z Regulaminu wyboru projektów. Przeprowadzony audyt objął następujące zagadnienia (wymagania zawarte w Instrukcji wypełniania wniosku str. 21-22): analizę wzorniczą przedsiębiorcy w zakresie oferty produktowej, modelu biznesowego, technologii, struktury organizacyjnej, procesów komunikacji, strategii marketingowej, zdefiniowania i charakterystyki klientów i konkurencji oraz kluczowych w kontekście przedsiębiorstwa trendów rynkowych (branżowych, społecznych i technologicznych), analizę potrzeb przedsiębiorcy w zakresie zarządzania wzornictwem, analizę oferty pod kątem wykorzystania wzornictwa i potencjału rynkowego przedsiębiorcy (… ). Podsumowanie przeprowadzonego audytu wzorniczego stanowi strategia wzornicza.
Wykonawca audytu i strategii został wybrany w procedurze przeprowadzonej zgodnie z zachowaniem zasad przejrzystości i uczciwej konkurencji oraz wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Wysłano zapytania ofertowe do następujących firm ……, otrzymano oferty od 3 oferentów: Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 25.000 zł netto, Firma …. (NIP: ….), z dnia… - 35.900 zł netto, Firma …. (NIP: …) z dnia…- 39.900 zł netto. Zakres usługi obejmuje 250 godz. doradztwa, stawka godzinowa: 100,00 zł. Wyboru wykonawcy dokonano stosując zasadę ………… (np. najniższej oferowanej ceny, przy spełnieniu warunku doświadczenia, zasobów, kompetencji oferentów). Dokument Strategia wzornicza stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Nazwa wydatku
Wdrożenie strategii wzorniczej – faza projektowania
Kategoria kosztu
Koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej (pomoc de minimis)
Wydatki ogółem
147 600.00 zł
Wydatki kwalifikowalne
120 000.00 zł
w tym VAT
0,00 zł
Dofinansowanie
102 000,00 zł
% dofinansowania
85,00
Uzasadnienie wydatku, szacowanie, sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz źródła danych, na podstawie których określono kwotę wydatku [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 47 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
W ramach zadania zostaną przeprowadzone prace związane z projektowaniem koncepcyjnym produktu X. W ramach projektowania zaplanowano następujące etapy: opracowanie założeń projektowych opracowywanego produktu, stworzenie specyfikacji projektowej produktu, opracowanie obliczeniowo-techniczne, opracowanie cech użytkowych, estetycznych i technicznych produktu, opracowanie wariantów produktu (…). Zaprojektowane zostaną różne warianty produktu, różniące się cechami …Wartość usługi została oszacowana na podstawie przeprowadzonego rozeznania rynku. Otrzymano: 3 oferty, cenniki …. Poniżej opisano doświadczenie oferentów w zakresie podobnych działań wskazanych do finansowania w projekcie wraz z uzyskanymi od nich wycenami usług. Wartość usługi oszacowano na podstawie średniej ceny.
Otrzymane oferty i cenniki z firm: Firma .… (NIP….) z dnia… 120 000,00 zł netto, Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 110 000,00 zł netto, Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 130 000 zł netto. Stawka 250 zł netto za godzinę pracy, liczba godzin przeznaczona na realizację tego zadania wynosi około 480.
Wydatek na dostępność
Proszę wypełnić pole – o ile dotyczy, zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 46 (zał. nr 3 do RWP).
Nazwa wydatku
Wdrożenie strategii wzorniczej – faza prototypowania
Kategoria kosztu
Koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej (pomoc de minimis)
Wydatki ogółem
98 400.00 zł
Wydatki kwalifikowalne
80 000.00 zł
w tym VAT
0,00 zł
Dofinansowanie
68 000,00 zł
% dofinansowania
85,00
Uzasadnienie wydatku, szacowanie, sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz źródła danych, na podstawie których określono kwotę wydatku [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 47 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
W ramach zadania zostaną przeprowadzone prace związane z prototypowaniem produktu X. Szczegółowy zakres prac obejmuje: opracowanie prototypów dla poszczególnych wariantów produktu, kontrola jakości prototypów, (…). Wartość usługi została oszacowana na podstawie przeprowadzonego rozeznania rynku. Otrzymano: 3 oferty, cenniki …. Poniżej opisano doświadczenie oferentów w zakresie podobnych działań wskazanych do finansowania w projekcie wraz z uzyskanymi od nich wycenami usług. Otrzymane oferty: Firma .… (NIP….) z dnia… 80 000,00 zł netto, Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 95 000,00 zł netto, Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 89 000 zł netto. Stawka 250 zł netto za godzinę pracy, liczba godzin przeznaczona na realizację tego zadania wynosi około 320. Wybrano ofertę wskazującą najniższą cenę.
Wydatek na dostępność
Proszę wypełnić pole – o ile dotyczy, zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 46 (zał. nr 3 do RWP).
Nazwa wydatku
Wdrożenie strategii wzorniczej - faza testowania
Kategoria kosztu
Koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej (pomoc de minimis)
Wydatki ogółem
110 700.00 zł
Wydatki kwalifikowalne
90 000.00 zł
w tym VAT
0,00 zł
Dofinansowanie
76 500,00 zł
% dofinansowania
85,00
Uzasadnienie wydatku, szacowanie, sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz źródła danych, na podstawie których określono kwotę wydatku [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 47 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
W ramach zadania zostaną przeprowadzone prace związane z testowaniem prototypów produktu X. Szczegółowy zakres prac obejmuje: testowanie prototypów, doskonalenie i dokumentowanie, wybór prototypu (…). Wartość usługi została oszacowana na podstawie przeprowadzonego rozeznania rynku, wybrano najkorzystniejszą cenowo ofertę. Otrzymane oferty: Firma .… (NIP….) z dnia…
90 000,00 zł netto, Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 100 000,00 zł netto, Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 97 000 zł netto. Stawka 250 zł netto za godzinę pracy, liczba godzin przeznaczona na realizację tego zadania wynosi około 360.
Wydatek na dostępność
Proszę wypełnić pole – o ile dotyczy, zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 46 (zał. nr 3 do RWP).
Zadanie
Nazwa zadania
[przykładowa nazwa zadania]
UWAGA – zadanie dotyczy kategorii usług, które nie są obligatoryjne w Działaniu, usługę wskazano przykładowo
Opracowanie projektów narzędzi marketingowych nowego produktu X
Data rozpoczęcia i zakończenia zadania
[przykładowe daty] 1 lipca 2026 r. – 1 października 2026 r.
Opis planowanych prac [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 41-42 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
Zakup usług doradczych w celu opracowania narzędzi marketingowych wynika opracowanej strategii wzorniczej. Zakup usług jest konieczny z uwagi na wdrożenie do oferty przedsiębiorstwa nowego produktu X. Zadanie obejmuje następujące usługi: opracowanie brandingu produktu X, opracowanie materiałów marketingowych pod względem merytorycznym, graficznym, wizualnym (opracowanie ulotek, wizytówek, gadżetów reklamowych) (…).
Wydatki rzeczywiście ponoszone
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 42-46 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano jedynie przykładowe wartości]
Nazwa wydatku
Opracowanie projektów narzędzi marketingowych nowego produktu X
Kategoria kosztu
Koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej (pomoc de minimis)
Wydatki ogółem
36 900.00 zł
Wydatki kwalifikowalne
30 000.00 zł
w tym VAT
0,00 zł
Dofinansowanie
25 500,00 zł
% dofinansowania
85,00
Uzasadnienie wydatku, szacowanie, sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz źródła danych, na podstawie których określono kwotę wydatku [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 47-49 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
Konieczność zakupu usługi wynika ze strategii wzorniczej. (…)
Wartość usługi oszacowano na podstawie otrzymanych ofert. Wysłano zapytania ofertowe do następujących firm … Doświadczenie firm w wykonaniu podobnych usług opisano poniżej …. Otrzymano oferty od … oferentów: Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 30 000 zł netto, Firma …. (NIP: ….), z dnia… - 20 000 zł netto, Firma …. (NIP: …) z dnia…- 40 000 zł netto. Wartość usługi oszacowano na podstawie średniej ceny. Zakres usługi obejmuje 200 godz. doradztwa, stawka godzinowa: 150,00 zł. Wartość usługi oszacowano na podstawie średniej ceny.
Wydatek na dostępność
Proszę wypełnić pole – o ile dotyczy, zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 46 (zał. nr 3 do RWP).
Zadanie
Nazwa zadania
[przykładowa nazwa zadania]
UWAGA – zadanie dotyczy kategorii kosztów, które nie są obligatoryjne w Działaniu, usługę wskazano przykładowo
Zakup usług doradczych przygotowania dokumentacji potrzebnej do certyfikacji nowego produktu X
Data rozpoczęcia i zakończenia zadania
[przykładowe daty] 1 marca 2027 r. – 31 lipca 2027 r.
Opis planowanych prac [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 41-42 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie o specyficzne dla danego projektu informacje, dane, opis działań]
W celu wdrożenia innowacji produktowej na rynek niezbędne jest uzyskanie certyfikacji nowego produktu X. Usługa obejmuje: przygotowanie dokumentów do certyfikacji kategorii pełnomorskiej, wypełnienie wniosku, dokonanie zgłoszenia (…). Zakup usług jest konieczny z uwagi na wdrożenie do oferty przedsiębiorstwa nowego produktu X.
Wydatki rzeczywiście ponoszone
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 42-46 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano jedynie przykładowe wartości]
Nazwa wydatku
Zakup usług doradczych przygotowania dokumentacji potrzebnej do certyfikacji nowego produktu X
Kategoria kosztu
UWAGA - w przypadku kiedy wnioskodawca nie może skorzystać z dofinansowania w ramach pomocy de minimis może wybrać dofinansowanie w zakresie usług doradczych na rzecz MŚP – 50% kosztów kwalifikowanych. Poniżej przykładowo wybrano tę kategorię kosztów.
Koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej (pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP)
Wydatki ogółem
36 900.00 zł
Wydatki kwalifikowalne
30 000.00 zł
w tym VAT
0,00 zł
Dofinansowanie
15 000,00 zł
% dofinansowania
50,00
Uzasadnienie wydatku, szacowanie, sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz źródła danych, na podstawie których określono kwotę wydatku [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 47-49 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
Konieczność zakupu usługi wynika ze strategii wzorniczej. (…) Wartość usługi oszacowano na podstawie otrzymanych ofert. Wysłano zapytania ofertowe do następujących firm … Otrzymano oferty od 3 oferentów: Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 30 000 zł netto, Firma …. (NIP: ….), z dnia… - 40 000 zł netto, Firma …. (NIP: …) z dnia…- 20 000 zł netto. Koszt usługi obliczono, jako średnią cen. Zakres usługi obejmuje 200 godz. doradztwa, stawka godzinowa: 150,00 zł.
Wydatek na dostępność
Proszę wypełnić pole – o ile dotyczy, zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 46 (zał. nr 3 do RWP).
Zadanie
Nazwa zadania
[przykładowa nazwa zadania]
UWAGA – zadanie dotyczy kategorii kosztów, które nie są obligatoryjne w Działaniu, podano je przykładowo
Nabycie infrastruktury umożliwiającej produkcję nowego produktu X
Data rozpoczęcia i zakończenia zadania
[przykładowe daty] 1 maja 2026 r. – 31 lipca 2027 r.
Opis planowanych prac [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 41-42 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowe środki trwałe, prośba o rozbudowanie uzasadnienia o specyficzne dla danego projektu informacje, dane, opis działań]
W celu wdrożenia innowacji produktowej na rynek niezbędny jest zakup: plotera frezującego CNC, centrum obróbczego CNC, hydraulicznej prasy krawędziowej, (…). Nabycie wskazanych urządzeń umożliwi wprowadzenie nowego procesu produkcji i wytworzenie innowacyjnego produktu X. W ramach zadania przewiduje się następujące etapy: ofertowanie, wybór najkorzystniejszej oferty, dokonanie zakupu urządzeń, po wcześniejszym złożeniu zamówienia u dostawcy, kontrola terminu dostawy a następnie transportu, przygotowanie miejsc w zakładzie produkcyjnym do instalacji maszyn, montaż urządzeń, przeprowadzenie testów funkcjonalności, szkolenie pracowników produkcji z obsługi maszyn (…). Zakup środków trwałych jest zgodny z zaleceniami zawartymi w strategii wzorniczej.
Wydatki rzeczywiście ponoszone
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 42-46 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano jedynie przykładowe wartości]
Nazwa wydatku
Nabycie infrastruktury umożliwiającej produkcję nowego produktu X – nabycie plotera frezującego CNC
Kategoria kosztu
Nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane
Wydatki ogółem
492 000.00 zł
Wydatki kwalifikowalne
400 000.00 zł
w tym VAT
0,00 zł
Dofinansowanie
240 000,00 zł
% dofinansowania
UWAGA - w zakresie kosztów objętych regionalną pomocą inwestycyjną – dla nabycia środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane, nabycia oprogramowania i innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej, robót i materiałów budowlanych, o ile są bezpośrednio związane z instalacją maszyn i urządzeń, maksymalna intensywność dofinansowania w projekcie jest zgodna z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027
[poniżej podano przykładowy procent dofinansowania]
60,00
Uzasadnienie wydatku, szacowanie, sposób przeprowadzenia rozeznania rynku oraz źródła danych, na podstawie których określono kwotę wydatku [3000 znaków]
Proszę wypełnić pole zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 47-49 (zał. nr 3 do RWP).
[poniżej podano przykładowy uproszczony opis, prośba o jego rozbudowanie, zmodyfikowanie o specyficzne dla danego projektu uzasadnienie, informacje, szacowanie, dane i ich źródła]
Konieczność zakupu plotera wynika ze strategii wzorniczej. Ploter umożliwi ….. , zapewni …. Urządzenie będzie wykorzystywane do …, stanowi niezbędny element linii produkcyjnej…
Wartość usługi oszacowano na podstawie otrzymanych ofert. Wysłano zapytania ofertowe do następujących firm … Doświadczenie firm w wykonaniu podobnych usług opisano poniżej …. Wartość usługi oszacowano na podstawie średniej ceny. Otrzymano oferty od 3 oferentów: Firma .… (NIP….) z dnia… w kwocie 400 000 zł netto, Firma …. (NIP: ….), z dnia… - 410 000 zł netto, Firma …. (NIP: …) z dnia…- 390 000 zł netto.
Wydatek na dostępność
Proszę wypełnić pole – o ile dotyczy, zgodnie z wymaganiami Instrukcji wypełniania wniosku str. 46 (zał. nr 3 do RWP).
UWAGA! Jeżeli przewidujesz dofinansowanie projektu również w formie zaliczki, zaplanuj w projekcie koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki, które są możliwe do dofinansowania w ramach pomocy de minimis do wysokości 85%.
Ad. 1. Tak, jeśli działalność jest prowadzona przez kobietę i jeśli jest uwiarygodniona w odpowiednim rejestrze.
Ad. 2. W przypadku spółek cywilnych, należy odnieść się do pkt. 4.1) Kryterium pn. Kwalifikowalność wnioskodawcy, które brzmi: „Wnioskodawca jest 1. kobietą prowadzącą działalność gospodarczą”, przy czym wszyscy wspólnicy spółki cywilnej powinni być kobietami. Wynika to z faktu, że spółka cywilna nie ma zdolności prawnej na gruncie prawa prywatnego, a zatem podmiotami prawa prywatnego są łącznie wszyscy wspólnicy, a nie spółka cywilna. A zatem gdy Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki cywilnej, w której jednym ze wspólników jest kobieta, a drugim mężczyzna, nie będzie kwalifikował się do wsparcia.
Ad. 3. Jeżeli kobieta jest wspólnikiem i członkiem organu zarządzającego (ta sama kobieta) albo akcjonariuszem i członkiem organu zarządzającego (ta sama kobieta), i jeżeli podmiot prowadzi działalność krócej niż 6 miesięcy, to kobieta ta, jako wspólnik/akcjonariusz i członek organu zarządzającego musi być ujawniona w odpowiednim rejestrze na dzień wpisania podmiotu do rejestru – wówczas wnioskodawca spełnia wymagania zawarte w kryterium.
Koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej wymienione w § 2 ust. 3 pkt 3 Regulaminu wyboru projektów są kosztami fakultatywnymi. Obejmują one koszty działań doradczych innych niż opracowanie procesu projektowania wzorniczego, ale jednocześnie niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej. Działania te mogą obejmować przygotowanie strategii marketingowej wdrażanego produktu, przygotowanie księgi wizualizacji wdrażanego produktu, projektowanie strony internetowej w zakresie wdrażanego produktu. Należy jednak pamiętać, iż ww. dodatkowe koszty muszą być bezpośrednio powiązane z opracowywanym projektem. O ile kwalifikowalne mogą być działania dotyczące zaprojektowania działań marketingowych, np. w ramach przygotowania strategii marketingowej dla opracowanego produktu - powyższe mieści się w zakresie usługi doradczej, to sam zakup oraz wdrożenie już nie.
Koszty usług doradczych niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej wymienione w § 2 ust. 3 pkt 3 Regulaminu wyboru projektów są kosztami fakultatywnymi. Obejmują one koszty działań doradczych innych niż opracowanie procesu projektowania wzorniczego, ale jednocześnie niezbędnych do wdrożenia strategii wzorniczej. Działania te mogą obejmować przygotowanie strategii marketingowej wdrażanego produktu, przygotowanie księgi wizualizacji wdrażanego produktu, projektowanie strony internetowej w zakresie wdrażanego produktu. Należy jednak pamiętać, iż ww. dodatkowe koszty muszą być bezpośrednio powiązane z opracowywanym projektem. O ile kwalifikowalne mogą być działania dotyczące zaprojektowania działań marketingowych, np. w ramach przygotowania strategii marketingowej dla opracowanego produktu - powyższe mieści się w zakresie usługi doradczej, to sam zakup oraz wdrożenie już nie.
Tak, projekt nie musi kończyć się uzyskaniem ochrony własności intelektualnej w postaci wzoru przemysłowego, aby miał szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach działania FEPW.01.04 „Wzornictwo w MŚP”.
Tak, wykonawca audytu i strategii ma zapewnić zespół, w którego skład wchodzi co najmniej jeden projektant, nie jest wymagana konkretna forma zatrudnienia pomiędzy wykonawcą a jego współpracownikami, zatem umowa zlecenie jest akceptowalna.
Koszty nabycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do realizacji usług doradczych polegających na przeprowadzeniu profesjonalnego procesu projektowego (w tym prototypowania) są kosztami niekwalifikowalnymi w ramach działania.
W przypadku, gdy projekt obejmuje wyłącznie zakup usług doradczych (przeprowadzenie audytu wzorniczego i opracowanie strategii wzorniczej), a działania wdrożeniowe będą realizowane poza zakresem wniosku o dofinansowanie i finansowane ze środków własnych (np. poprzez zakup środków trwałych), nie ma obowiązku, aby wykonawca lub podwykonawca odpowiedzialny za produkcję nowego produktu posiadał siedzibę lub prowadził działalność na terenie Polski Wschodniej.
Wymóg dotyczący lokalizacji na terenie makroregionu Polski Wschodniej (tj. woj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego z wyłączeniem regionu stołecznego) odnosi się do wnioskodawcy oraz miejsca realizacji projektu objętego wnioskiem o dofinansowanie, a nie do podmiotów zewnętrznych zaangażowanych poza zakresem projektu.
W związku z powyższym, mogą Państwo zlecić produkcję wykonawcy zewnętrznemu z siedzibą poza terytorium Polski Wschodniej, jeśli produkcja ta realizowana będzie poza zakresem dofinansowanego projektu.
Projekty, które mogą otrzymać dofinansowanie, to te, które polegają na przeprowadzeniu audytu wzorniczego oraz opracowaniu strategii wzorniczej, a następnie wdrożeniu strategii wzorniczej, tj. przeprowadzeniu działań z wykorzystaniem procesów projektowania, których końcowym rezultatem będzie wprowadzenie na rynek innowacji produktowej.
Za rozpoczęcie realizacji projektu uznaje się dzień zaciągnięcia pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia usług związanych z realizacją projektu. Ww. nie dotyczy umów z wykonawcami polegających na przeprowadzeniu audytu oraz opracowaniu strategii wzorniczej. W przypadku, kiedy projekt dotyczy realizacji inwestycji początkowej, za rozpoczęcie projektu uznaje się także dzień rozpoczęcia robót budowlanych związanych z inwestycją lub dzień zaciągnięcia pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń, towarów lub usług związanych z realizacją projektu lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego co nastąpi wcześniej.
Za rozpoczęcie realizacji projektu nie uznaje się:
- działań przygotowawczych, w szczególności sporządzenia studiów wykonalności, usług doradczych związanych z przygotowaniem projektu, w tym analiz przygotowawczych (technicznych, finansowych, ekonomicznych), pod warunkiem, że ich koszty nie są objęte pomocą publiczną,
- przygotowania dokumentacji związanej z wyborem wykonawcy, pod warunkiem, że jego koszty nie są objęte pomocą publiczną,
- procesu wyboru wykonawcy usług doradczych związanych z przeprowadzeniem procesu wzorniczego,
- poniesienia kosztów usług polegających na przeprowadzeniu audytu oraz opracowaniu strategii wzorniczej,
- podpisania listów intencyjnych lub zawarcia umów warunkowych dotyczących działań lub zakupów realizowanych w ramach projektu.
Jak wziąć udział w konkursie o dofinansowanie?
Przygotuj dokumenty
Zapoznaj się z dokumentami dotyczącymi konkursu i zasad przydzielania dofinansowania
Wypełnij wniosek
Przygotuj niezbędne dokumenty, które będą załącznikami do wniosku zgłoszeniowego (lista dokumentów).
Ocena projektu
Wypełnij formularz zgłoszeniowy online (Generator Wniosków).
Podpisz umowę
Poczekaj na ocenę projektu przez Komisję Oceny Projektów.
Gotowe! Możesz realizować projekt.
Polecane poradniki, raporty i katalogi
Inne dofinansowania, które mogą Cię zainteresować
Wyniki i archiwum
Dokumentacja
Start w naborze
Poznaj cel i zakres konkursu oraz zasady wyboru i oceny projektów
- Ogłoszenie o naborze
- Regulamin wyboru projektów - obowiązuje od 31.10.2024 r.
-
Kryteria wyboru projektów
Załącznik nr 1 do Regulaminu wyboru projektów
Składanie wniosku o dofinansowanie
Zobacz, jak wypełnić wniosek i jakie dokumenty załączyć do wniosku
-
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu
Załącznik nr 2 do Regulaminu wyboru projektów -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązuje od 17.09.2024
Załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów -
Minimalny zakres strategii wzorniczej
Załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów -
Katalog wspólnych obszarów inteligentnych specjalizacji regionów Polski Wschodniej
Załącznik nr 6 do Regulaminu wyboru projektów -
Lista miast średnich tracących funkcje społeczno – gospodarcze z terytorium makroregionu Polski Wschodniej
Załącznik nr 7 do Regulaminu wyboru projektów -
Lista gmin zagrożonych trwałą marginalizacją z terytorium makroregionu Polski Wschodniej
Załącznik nr 8 do Regulaminu wyboru projektów - Najczęściej popełniane błędy
Podpisywanie umowy
Bądź przygotowana(y) na podpisanie umowy, przeczytaj i wypełnij niezbędne dokumenty
-
Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązuje od 31.07.2024 r.
Załącznik nr 5 do Regulaminu wyboru projektów
Załączniki do umowy
Załączniki
-
Warunki zwrotu dotyczące dotacji warunkowej
Załącznik Nr 4 do umowy -
Oświadczenie Beneficjenta dotyczące kwalifikowalności VAT
Załącznik Nr 5 do umowy -
Oświadczenie Beneficjenta dotyczące kwalifikowalności VAT - częściowe
Załącznik Nr 5 do umowy -
Wyciąg z Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji
Załącznik Nr 6 do umowy -
Wykaz pomniejszeń wartości dofinansowania Projektu w zakresie obowiązków komunikacyjnych
Załącznik Nr 7 do umowy -
Rejestr ryzyk w projektach FEPW
Załącznik Nr 8 do umowy -
Wzór Harmonogramu płatności – SL2021
Załącznik Nr 9 do umowy -
Wzór Harmonogramu płatności – SL2021 - instrukcja
Załącznik Nr 9 do umowy -
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych/Klauzula informacyjna
Załącznik Nr 10 do umowy
Dodatkowe dokumenty
Pozostałe dokumenty potrzebne do uzyskania dofinansowania
- Pytania i odpowiedzi
- Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy
- Oświadczenie wnioskodawcy o aktualności danych
- Oświadczenie współmałżonka - zgoda na zawarcie umowy
- Oświadczenie o niepozostawaniu w związku małżeńskim
- Oświadczenie o prowadzeniu rachunku bankowego przeznaczonego do rozliczeń projektu
- Oświadczenie o spełnianiu kryteriów MŚP
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
- Oświadczenie o wysokości pomocy de minimis
- Oświadczenie o sytuacji ekonomicznej
- Oświadczenie w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy
- Oświadczenie dotyczące prowadzenia działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE)
- Wniosek o dodanie osoby zarządzającej projektem
- Wzór deklaracji wekslowej - osoba fizyczna
- Wzór deklaracji wekslowej - osoba prawna
- Wzór weksla in blanco
Starsze wersje dokumentów
- Regulamin wyboru projektów - obowiązywał do 30 lipca 2024 r.
- Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązywał do 30 lipca 2024 r.
- Ogłoszenie o naborze
- Regulamin wyboru projektów - obowiązywał do 20.06.2024 r.
-
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązywała do 16.09.2024
Załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów - Regulamin wyboru projektów - obowiązywał do 30.10.2024 r.
Lista projektów
- Aktualizacja nr 2 do Listy ocenionych projektów
- Aktualizacja nr 1 do Listy ocenionych projektów
- Lista wszystkich ocenionych projektów
Skład KOP
Informacja o składzie Komisji Oceny Projektów
Dokumentacja
Start w naborze
Poznaj cel i zakres konkursu oraz zasady wyboru i oceny projektów
- Ogłoszenie o konkursie - obowiązuje od 16.08.2023 r.
- Regulamin wyboru projektów - obowiązuje od 6.10.2023 r.
-
Kryteria wyboru projektów
Załącznik nr 1 do Regulaminu wyboru projektów
Podpisywanie umowy
Bądź przygotowana(y) na podpisanie umowy, przeczytaj i wypełnij niezbędne dokumenty
-
Wzór umowy o dofinansowanie projektu - obowiązuje od 25.07.2024 r.
Załącznik nr 5 do Regulaminu wyboru projektów
Załączniki do umowy
Załączniki
-
Warunki zwrotu dotyczące dotacji warunkowej
Załącznik Nr 4 do umowy -
Oświadczenie Beneficjenta dotyczące kwalifikowalności VAT
Załącznik Nr 5 do umowy -
Oświadczenie Beneficjenta dotyczące kwalifikowalności VAT - częściowe
Załącznik Nr 5 do umowy -
Wyciąg z Podręcznika wnioskodawcy i beneficjenta Funduszy Europejskich na lata 2021-2027 w zakresie informacji i promocji
Załącznik Nr 6 do umowy -
Wykaz pomniejszeń wartości dofinansowania Projektu w zakresie obowiązków komunikacyjnych
Załącznik Nr 7 do umowy -
Rejestr ryzyk w projektach FEPW
Załącznik Nr 8 do umowy
Dodatkowe dokumenty
Pozostałe dokumenty potrzebne do uzyskania dofinansowania
- Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy - obowiązuje od 25.07.2024 r.
- Oświadczenie wnioskodawcy o aktualności danych
- Oświadczenie współmałżonka- zgoda na zawarcie umowy
- Oświadczenie o niepozostawaniu w związku małżeńskim
- Oświadczenie do prowadzenia rachunku bankowego przeznaczonego do rozliczeń projektu
- Oświadczenia o spełnianiu kryteriów MSP
- Formularz informacji pomoc de minimis - obowiązuje od 24.10.2024 r
- Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie
- Oświadczenie o pomocy de minimis - obowiązuje od 25.07.2024 r.
- Oświadczenie o sytuacji ekonomicznej
- Oświadczenie w związku z agresja Rosji wobec Ukrainy
- Oświadczenie o prowadzeniu działalności w SSE
- Wniosek o dodanie osoby zarządzającej projektem
- Wzór deklaracji wekslowej - osoby fizycznej
- Wzór deklaracji wekslowej - osoby prawnej
- Załącznik wzór weksla in blanco
- Pytania i odpowiedzi
Składanie wniosku o dofinansowanie
Zobacz, jak wypełnić wniosek i jakie dokumenty załączyć do wniosku
-
Wzór wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązuje od 7.09.2023 r.
Załącznik nr 2 do Regulaminu wyboru projektów -
Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązuje od 7.09.2023 r.
Załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów -
Minimalny zakres strategii wzorniczej
Załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów -
Katalog wspólnych obszarów inteligentnych specjalizacji regionów Polski Wschodniej
Załącznik nr 6 do Regulaminu wyboru projektów -
Lista miast średnich tracących funkcje społeczno – gospodarcze z terytorium makroregionu Polski Wschodniej
Załącznik nr 7 do Regulaminu wyboru projektów -
Lista gmin zagrożonych trwałą marginalizacją z terytorium makroregionu Polski Wschodniej
Załącznik nr 8 do Regulaminu wyboru projektów - Najczęściej popełniane błędy
Starsze wersje dokumentów
- Lista dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy - obowiązywała do24.07.2024 r.
- Oświadczenie o pomocy de minimis - obowiązywało do 24.07.2024 r.
- Ogłoszenie o konkursie - obowiązywał do 16.08.2023 r.
- Regulamin wyboru projektów - obowiązywał do 16.08.2023 r.
- Regulamin wyboru projektów - obowiązywał do 6.09.2023 r.
- Wzór wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązywał do 6.09.2023 r.
- Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu - obowiązywała do 6.09.2023 r.
- Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązywał do 24.07.2024 r.
- Wzór umowy o dofinansowanie - obowiązywał do 6.09.2023 r.
- Regulamin wyboru projektów - obowiązywał do 13.09.2023 r.
- Regulamin wyboru projektów - obowiązywał do 5.10.2023 r.
- Formularz informacji pomoc de minimis - obowiązywał do 23.10.2024 r.
Pozostałe dokumenty